Cenné rady pro prevenci mrtvice. Pro osoby nad 55 let, cukrovkáře a obézní lidi by to mělo být samozřejmostí

Mrtvice může být invalidizující a život ohrožující. Čím déle je mozek nedostatečně zásoben krví, tím závažnější následky mrtvice jsou. Pokuste se jí předejít.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

K mrtvici dochází, když je přerušeno zásobování mozku krví. Neurochirurg Seunggu Han, M.D. upozorňuje, že zvýšené riziko je obzvláště u osob starších 55 let, zejména u žen. Pokud je mrtvice odhalena a léčena včas, je šance na přežití poměrně vysoká. Mnoho lidí však nezůstane bez následků, a toto riziko se zvyšuje s dobou, kdy je mozek nedostatečně zásoben krví.

Obecná doporučení prevence mrtvice

Níže uvedená doporučení jsou všeobecně poměrně známá, mnoho lidí jim však stále nevěnuje pozornost.

1. Pravidelné cvičení

Pravidelná pohybová aktivita snižuje riziko infarktu o 30-50 %. Zkuste 30 minut cvičit alespoň 3-5krát týdně. Fyzický pohyb má pozitivní vliv na krevní tlak, hladinu cholesterolu a regulaci hmotnosti. Cvičení nemusí být nijak zvlášť namáhavé. Může zahrnovat chůzi, běh, plavání či jakoukoli jinou aktivitu, při které se rozbuší srdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Nepřehánějte to s alkoholem

Pití většího množství alkoholu negativně ovlivňuje mozkový oběh. Více než dva alkoholické nápoje denně mohou zvýšit riziko mrtvice až o 50 %. Netvrdíme, že se z vás musí hned stát abstinenti, příležitostná sklenička neuškodí, ale pijte s mírou.

3. Udržujte svou váhu pod kontrolou

Pokud trpíte nadváhou či obezitou a zhubnete 5 až 10 % své hmotnosti, můžete snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Lidé trpící cukrovkou mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že je postihne mrtvice.

4. Jezte vyváženou stravu 

Omezte příjem sodíku a konzumujte pět nebo více porcí ovoce a zeleniny denně. Vyhýbejte se potravinám s nasycenými tuky a omezte konzumaci cukru. Strava složená z ovoce, zeleniny, semínek, ořechů, libového masa a ryb může snížit riziko mrtvice o 25 %.

5. Nekuřte

Může se to zdát jako naprosto samozřejmý faktor, ale není to vždy snadné. Někteří lidé přestanou kouřit ze dne na den a za pár týdnů si na cigaretu ani nevzpomenou. Pro jiné je to celoživotní boj. Zvažte náhradní nikotinovou terapii, která pomalu snižuje touhu po cigaretě. Vyhýbejte se také lidem, situacím nebo místům, které mohou vyvolat nutkání kouřit. Někteří lidé jsou náchylní ke kouření, když jsou obklopeni jinými kuřáky. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Další doporučení

Toto jsou méně známé tipy, které jste narozdíl od těch výše zmíněných možná ještě neslyšeli.

1. Jezte potraviny bohaté na draslík

Podle nedávné studie, kterou vypracovala Αmerican Heart Association, snižuje konzumace většího množství draslíku riziko mrtvice. To platí zejména pro ženy po menopauze. Mezi potraviny obsahující draslík patří:

  • bílé fazole
  • tmavá listová zelenina
  • sladké brambory
  • meruňky
  • dýně
  • bílý jogurt
  • tučné mořské ryby
  • avokádo
  • houby
  • banány

2. Spotřeba čokolády

Pokud máte rádi čokoládu, máme pro vás skvělou zprávu. Několik studií prokázalo, že lidé, kteří jedí hořkou čokoládu častěji než jednou týdně, snižují riziko mrtvice až o 30 %. Kromě toho také snižují riziko cukrovky přibližně o 30 % a srdečních onemocnění téměř o 40 %. Čím více kakaa, tím lépe. Čokoláda by měla obsahovat nejméně 60 % kakaa, ideálně samozřejmě více.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Léčba obstrukční spánkové apnoe (OSA)

Obstrukční spánková apnoe je často nediagnostikovaná. Studie ukazují, že v průměru 1 z 15 dospělých trpí mírnou až těžkou formou OSA. Spánková apnoe zvyšuje riziko mrtvice, a to především u mužů. Pokud tímto stavem tedy trpíte, je vhodné se ho co nejdříve zbavit.

4. Navštivte svého zubaře

Profesionální čištění zubů každých 6 měsíců může snížit riziko infarktu o neuvěřitelných 24 % a mrtvice o 13 %. Zubní lékař může také rozpoznat první příznaky srdečního onemocnění dříve, než si vy nebo váš lékař všimnete jiných příznaků. Například oteklé dásně nebo uvolněné zuby znamenají, že léčba by měla být zahájena mnohem dříve.

5. Věnujte pozornost dalším neobvyklým příznakům

Naše tělo nám dává různé signály, proto je důležité mu naslouchat a sledovat, zda se něco neobvyklého neděje. Mezi varovné signály může patřit například dušnost, změny srdečního rytmu nebo rychlá únava.

Která doporučení je pro vás nejtěžší dodržovat?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články