Mozková žilní trombóza: Mezi časté rizikové faktory patří těhotenství, antikoncepce nebo infekce v uchu u kojenců

Při mozkové žilní trombóze (CTV) se vytváří krevní sraženina v mozkové žíle. Pokud je zachycena včas, lze ji léčit, aniž by způsobila život ohrožující komplikace.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Mozková žíla, ve které se sraženina vytváří, je zodpovědná za odvádění krve z mozku. Pokud se v této žíle nahromadí krev, začne prosakovat do mozkových tkání a způsobovat krvácení do mozku nebo jeho silný otok. Neurologický chirurg Seunggu Han, M.D. vysvětluje, že krevní sraženiny se nejčastěji objevují, když dojde k přerušení pravidelného průtoku krve. I u tohoto onemocnění existuje řada rizikových faktorů. Právě ty a také příznaky můžou pomoci k včasnému zachycení, které je zde naprosto stěžejní.

Rizikové faktory a příznaky mozkové žilní trombózy

Mezi nejčastější rizikové faktory se řadí užívání antikoncepce nebo nadměrné množství estrogenu, dehydratace či infekce ucha, obličeje nebo krku. U kojenců je nejčastější příčinou mozkové žilní trombózy právě infekce v uchu. Dále mezi rizikové faktory řadíme poranění hlavy, proteinové nedostatky, obezitu, rakovinu či nádor. Méně častými rizikovými faktory může být těhotenství a poruchy srážlivosti krve. Je to proto, že oba tyto stavy můžou způsobit snazší srážení krve.

V některých případech není příčina vzniku známá. Pokud se ovšem mozková žilní trombóza neléčí, může mít život ohrožující následky. Příznaky se liší v závislosti na tom, kde se sraženina v mozku vyskytuje. Nejčastěji pozorujeme silné bolesti hlavy, rozmazané vidění, nevolnost či zvracení. Pokud se jedná o závažnější případ mozkové žilní trombózy, mohou se objevit příznaky podobné mrtvici. Řadí se mezi ně porucha řeči, jednostranná necitlivost těla, slabost nebo snížená bdělost. Pokud tyto příznaky pociťujete, okamžitě volejte 155.

iZdroj fotografie: Freepik

Diagnostika a léčba

Občas k detekci pomůže jednoduchý rentgenový snímek lebky. Ovšem dva nejlepší zobrazovací testy, které se využívají k detekci mozkové žilní trombózy, jsou CT vyšetření (počítačová tomografie) a magnetická rezonance. CT vyšetření lékaři zobrazí kosti a arteriální cévy. Doktoři vstříknou do žil barvivo, aby vytvořili obrazy krevního oběhu a pomohli detekovat srážení krve. Magnetická rezonance se obvykle používá k objasnění snímků z CT vyšetření. Vytváří totiž obrazy krevních cév v oblasti hlavy a krku.

Prvním krokem léčby je většinou předepsání léků na ředění krve, aby se zabránilo dalšímu růstu sraženiny. Nejčastěji se využívá heparin, který se aplikuje přímo do žíly nebo pod kůži. Pokud se vše srovná, lékař vám pravděpodobně předepíše lék na ředění krve jako pravidelnou léčbu, například warfarin. Ve všech případech mozkové žilní trombózy jsou také zásadní pravidelné kontroly. V závažných případech vám může být navržena operace k odstranění krevní sraženiny a fixaci krevní cévy.

Čemu přisuzujete bolesti hlavy vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články