Rybí olej je považován za doplňky stravy, které zcela nezpochybnitelně prospívají zdraví. Je však tento předpoklad opravdu založen na pravdě?
Většina tvrzení vycházela ze statistik z roku 1973, kdy se prokázalo, že grónští obyvatelé živící se převážně rybami a potravinami s vysokým podílem mastných kyselin, trpí infarkty, mozkovými mrtvicemi a aterosklerózou podstatně méně než zbytek světa. Právě tam započala osvěta o rybím oleji, který zachrání zdraví všech. S ochranou před kardiovaskulárními chorobami ve skutečnosti ale pokulhává.
Úspěch sklízí na všech frontách
Kromě problémů se srdcem a cévami působí rybí olej i na kvalitu nehtů a vlasů, rozjasňuje pleť a vyhlazuje vrásky. Díky efektivnějšímu využívání energie z tuků napomáhá jejich účinnému a rychlému spalování. Po fyzicky náročném výkonu zajišťuje lepší regeneraci svalů. Je pohlazením na nervy a u těhotných žen se podílí na správném vývoji plodu. Děti dostávají olej od prvních dnů pro jeho schopnost podpořit činnost mozku.
Výzkum prokázal rovnost oleje a placeba
Tři stejně početné skupiny dobrovolníků dostávaly podpůrné prostředky k léčbě. První užívali čtyři gramy rybího tuku, druzí Aspirin a třetí placebo. Experiment trval 12 týdnů a následný rok probíhalo bedlivé pozorování a tvorba statistik. Na základě výsledků se potvrdilo, že rybí tuk nechrání před kardiovaskulárními chorobami a v tomto směru je jen o dva procentní body účinnější než Aspirin. Placebo efekt rybí tuk dohnal a skončil se stejnými výstupními parametry.
Realita nebo reklamní trik?
Za produkty z rybího oleje se celosvětově utratí každý rok neuvěřitelná částka – 1,2 miliardy dolarů. Jen málokdo je schopný polykat čistý olej. Má nepříjemnou chuť a čpavou vůni. Želatinové kapsle jsou mnohem lépe stravitelné. Popravdě ale nezáleží na formě, ve které je rybí olej přijímán. Mnohem blahodárnější vliv na lidské zdraví má zvýšený příjem ryb z volného chovu.