S vodou se to nesmí přehánět, jinak přijde ospalost, křeče a bolesti hlavy

Voda je základem života, ovšem stejně jako u všeho, tak i u vody platí, že všeho moc škodí. Mezi příznaky nadměrné hydratace patří zvracení, bolest hlavy, ospalost i křeče.

sklenice s vodou z kohoutku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je dobře známo, že voda je pro život velice důležitá. Všechny buňky v našich tělech ji potřebují, ale i v tomto případě ji někdy může být až příliš. Obecně je více medializovaný opačný problém, nazývaný dehydratace, ta může způsobit závažné potíže, ale i nadměrná hydratace může ve výjimečných případech vést dokonce až k úmrtí. Jednoduše lze říci, že se v podstatě jedná o otravu vodou, při které dochází k bobtnání buněk, což může způsobit až tlak v mozku. Mezi příznaky, že je vody opravdu mnoho, patří zvracení, bolesti hlavy, křeče či únava.

Voda je pro tělo i jeho fungování důležitá

Co se týká fungování našeho těla, hraje voda zásadní roli hned v několika procesech, které jsou popsány v článku na Healthline. Konkrétně pomáhá regulovat tělesnou teplotu, vyplavuje odpadní produkty a zabraňuje vzniku zácpy, o které jsme na našem webu již psali a poradili vám recepty, jak si od ní pomoci. Také voda pomáhá tělu vykonávat všechny hlavní tělesné funkce. A nejen proto je velice důležité pít dostatek vody, ovšem druhá strana mince je, že pokud je vody v těle příliš, stane se toxickou. A ledviny ji nebudou moci vylučovat.

Vznik nadměrné hydratace

Zní to možná poněkud banálně, ale k nadměrné hydrataci těla dochází ve chvíli, kdy někdo pije příliš mnoho vody. Článek pod záštitou GUNDERSEN Health System vysvětluje, že v této chvíli dojde k výraznému ovlivnění elektrolytů v našem těle. Jedná se o hořčík, sodík, draslík, vápník a další, které musí být v rovnováze, aby vše fungovalo, jak má. Ovšem pokud je vody v těle příliš, hladina elektrolytů je rozhozena a výrazně klesá hladina sodíku. A tím dochází k srdečním i nervovým potížím, které mohou být v určitých případech i smrtelné.

Voda nalévaná z lahve iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud pijete až příliš vody, rozhodí se tolik důležitá hladina elektrolytů.

Příznaky, které poukazují na to, že pijete příliš mnoho vody

Jedna z nejjednodušších pouček ukazující na to, že pijete až moc vody, se týká barvy moči. Je to pochopitelné, pokud je moč příliš světlá až skoro průhledná, jedná se o jednoznačný příznak. Naopak tmavá moč značí možnou dehydrataci, o které jsme na JakZdravě již také psali. Spolu s barvou moči souvisí i počet cest na záchod. Podle článku na WebMD byste měli chodit na záchod 6x až 8x denně. Lidé, kteří pijí nápoje obsahující kofein či alkohol mohou chodit i o něco vícekrát.

Mezi příznaky, které jsou stejné pro nadměrnou hydrataci i dehydrataci, se řadí zvracení či nevolnost. Je to způsobeno tím, že ledviny nemohou přebytečnou tekutinu odstranit, tudíž se začíná hromadit a způsobovat nevolnosti či průjem. Společným symptomem je také bolest hlavy. Ta je při nadměrné hydrataci způsobená otokem buněk, čímž vzniká tlak způsobující bolest. Kvůli rozhozené rovnováze elektrolytů také často dochází ke svalovým křečím. Posledním příznakem je únava, která je způsobena nadměrným zatížením ledvin.

Kolik vody denně vyžaduje vaše tělo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články