Káva má mnoho potenciálních přínosů. Povzbudí vás fyzicky i psychicky, zmírní bolesti a působí i preventivně proti rakovině prsu. Ale nepřehánějte to s ní.
Kdo by nemiloval chuť a vůni čerstvé kávy, mnozí z nás si nedokáží představit zahájení dne bez alespoň jednoho šálku tohoto lahodného moku. Odpolední káva také rozhodně není k zahození. Někteří lidé však nepijí jen pár šálků denně, ale káva ve finále představuje velkou část tekutin, které za den vypijí. Nadměrná konzumace kávy však s sebou nese i jistá úskalí, můžete si totiž zadělat na zdravotní problémy.
K čemu je káva dobrá
Kávu pije většina lidí hlavně kvůli povzbuzujícím účinkům, které jí kofein dodává. Odborníci z WebMD však vysvětlují, že kofein, tedy hlavní účinná složka kávy, má i mnoho dalších potenciálních přínosů:
- Zmírňuje bolesti hlavy: Kofein dobře působí proti bolestem hlavy různého původu, a to včetně migrenózních bolestí a bolestí po operacích či epidurálu.
- Zvyšuje mentální bdělost: Kofein dokáže do jisté míry povzbudit a zvýšit mentální bdělost.
- Zlepšuje sportovní výkon: Pití nápojů před sportovním výkonem zvyšuje jak fyzickou sílu, tak i vytrvalost a můžete vydržet cvičit déle, protože oddaluje únavu.
- Může pomoci předcházet diabetu: Pití kávy a dalších nápojů s kofeinem je spojeno s nižším rizikem vzniku cukrovky 2. typu. Ovšem pokud už diabetem trpíte, tak s kofeinem opatrně, může snižovat příznaky hypoglykémie.
- Zlepšuje paměť: Podle studie provedené na univerzitních studentech zlepšuje kofein krátkodobou paměť.
- Podporuje účinnost léků proti bolesti: Užívání kofeinových nápojů spolu s volně prodejnými léky proti bolesti (například ibuprofen) snižuje bolest účinněji než samotné léky proti bolesti.
Káva se také používá v domácí léčbě dalších potíží, např. při průjmu či některých kardiovaskulárních problémech. Již jsme také na JakZdravě psali o kombinaci kávy s kardamonem, která má dobré protizánětlivé účinky a podporuje zdraví střev. Může dokonce působit preventivně proti rakovině prsu, jak jsme vás před časem na webu JakZdravě také informovali.
Všeho moc škodí
Výše zmíněné benefity lze získat při umírněné konzumaci kávy a ostatních nápojů s obsahem kofeinu. Není potřeba pít kávu ve velkém množství. Jak vysvětlují zdravotníci z MayoClinic, dospělý člověk by neměl vypít za den více než 4 šálky kávy, protože však může být káva různě silná, uveďme raději, že byste neměli denně zkonzumovat více než 400 miligramů kofeinu. Je tedy vhodné si hlídat všechny kofeinové nápoje, které za den vypijete, včetně některých čajů, energy drinků a samozřejmě i coly, nejen kávy samotné.
Nadměrná konzumace kávy s sebou nese rizika
V menším množství tedy káva tělu spíše prospívá, pokud však budete konzumaci kofeinu přehánět, můžete si dle zdravotnického webu Healthline zadělat na nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou:
- úzkost
- nespavost
- trávicí potíže
- hypertenze
- rychlá srdeční frekvence
- únava
- změny v močení
Potíže, které vám nadměrná konzumace kávy může způsobit
Výše zmíněné potíže jsou způsobené mimo jiné tím, že kofein ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Můžete tedy pociťovat svalové záškuby, bušení srdce, úzkostné stavy, nervozitu či podrážděnost. Káva je také silným diuretikem, s čímž souvisí zmiňované změny v močení (bude se vám chtít močit častěji), ale může působit také projímavě, takže se potřeba odchodu na toaletu stane zcela neodkladnou záležitostí.
Únava souvisí jak s přebytkem kávy, tak i s odezněním jejích účinků. Naopak pokud budete pít kávu v odpoledních hodinách, může se vám stát, že nebudete schopni večer usnout. Pokud na sobě výše zmíněné příznaky pozorujete, zkuste se nad množstvím kofeinových nápojů, které denně zkonzumujete, zamyslet a případně jejich množství snížit.