Pocení je přirozený termoregulační proces. Pokud se však potíte nadměrně nebo pot zvláštně zapáchá, je to důvod k návštěvě lékaře. Může značit vážné onemocnění.
Lidé se potí, to je nezvratný fakt. Možná vás však překvapí, že se potí poměrně hodně. Předpokládá se, že průměrný člověk denně vyprodukuje asi litru potu. Což není problém, protože pot sám o sobě není nepříjemně cítit. Na povrchu kůže jsou však bakterie, které rozkládají pot vylučovaný potní žlázou, a ten pak zapáchá. Jak ale vysvětluje internistka Xixi Luo, M.D, ani tak není nepříjemný zápach tím největším problémem. Pocení totiž může být indikátorem vážných onemocnění.
Tělo vyprodukuje minimálně litr potu denně
Když jste vystaveni vysokému teplu nebo fyzické námaze, termoregulační systém vašeho těla reguluje teplotu a uvolňuje pot. Různé zdroje uvádějí velmi rozdílné množství, ale jde minimálně o litr denně. Dokud není množství vyprodukovaného potu několikanásobně vyšší, není třeba se znepokojovat, stačí dodržovat správná hygienická opatření, která budou pravděpodobně dostačující. Samozřejmě, stejně jako někteří lidé mají suchou pleť a jiní mastnější, někteří lidé se prostě potí více než jiní.
Nadměrné pocení
Již jsme si řekli, že pokud jste vystaveni velmi vysokým teplotám nebo aktivně sportujete, budete se potit více. Pokud však vaše tělo produkuje o poznání více než výše zmíněný litr potu denně i v klidu a za normální okolní teploty, pravděpodobně trpíte hyperhidrózou a je vhodné zjistit příčinu.
Těhotenství nebo menopauza
Hormonální změny mohou automaticky vést k nadměrnému pocení. Kromě konzultace s lékařem můžete tuto situaci kompenzovat zvýšením příjmu tekutin a omezením kořeněných jídel a alkoholu.
Stres
Nadměrné pocení mohou způsobovat také stresové situace a dlouhodobě zvýšené napětí. Určitě znáte zpocené dlaně či záda před pracovním pohovorem, zkouškou či důležitou poradou. Nadměrné pocení je v takových situacích naprosto běžné.
Diabetes
Když hladina glukózy v krvi náhle klesne pod 4,0 mmol/l, nastane stav známý jako hypoglykémie. Ačkoli se hypoglykémie vyskytuje především u pacientů léčených inzulinem, může se vyskytnout i u osob s diabetem udržovaným na jiných lécích a jedním z jejích nejvýraznějších příznaků je právě pocení.
Opakované noční pocení je také známkou inzulínové rezistence, která může později vést k cukrovce, a nemělo by se léčit pouhým zvýšením hygieny nebo symptomatickou léčbou pomocí větší intenzity při používání deodorantů. V případě, že trpíte nočním pocením, svěřte se s tímto problémem lékaři.
Hypertyreóza
Hypertyreóza, tedy zvýšená činnost štítné žlázy, postihuje především ženy mezi 20. a 40. rokem života, přičemž zvláště ohrožené jsou ženy ve stresu a kuřačky. Nicméně, touto obtížně diagnostikovatelnou dysfunkcí může být postižen kdokoli bez ohledu na pohlaví nebo věk. Příznaky nejsou nijak výrazné, zvlášť zpočátku, a kromě nadměrného pocení mohou zahrnovat:
- zvýšená tělesná teplota (ne horečka)
- zrychlený metabolismus
- náhlý úbytek hmotnosti bez změny chuti k jídlu
- zvýšený krevní tlak
- rychlý, nepravidelný srdeční tep
- pocit dušení
- záchvaty paniky
- nervozita, podrážděnost
- výkyvy nálad, deprese
Reakce na návykové či omamné látky
Silné pocení se může také objevit u závislých na nikotinu a alkoholu jako jeden z abstinenčních příznaků. Také jako vedlejší účinek užití drog či některých léků nebo jako příznak předávkování kofeinem.
Kdy neodkládat návštěvu lékaře
Vzhledem k tomu, že nadměrné pocení může být příznakem závažných onemocnění, je vhodné jej s lékařem konzultovat. A to obzvláště pokud je dlouhodobé a nevysvětlitelné, objevuje se převážně v noci nebo se objevuje v kombinaci s:
- úbytkem hmotnosti
- horečkou, bolestí na hrudi, dušností a zrychleným srdečním tepem
- bolestí na hrudi nebo pocitem tlaku na hrudi