Mnoho příznaků srdečního selhání je obecně velmi dobře známo. Některé příznaky však lidé dlouho přecházejí, protože si je s problémy se srdcem vůbec nespojují.
Břicho může být nafouklé z různých důvodů. Od přejídání až po závažné zdravotní problémy. Jak vysvětluje internista Saurabh Sethi, M.D., nejčastějším důvodem nafouklého břicha jsou plyny, může však být způsobeno i se syndromem dráždivého tračníku, žlučovými kameny či zánětem slinivky břišní. Nafouklé břicho však může být varovným příznakem i závažného srdečního onemocnění, konkrétně městnavého srdečního selhání.
Co je městnavé srdeční selhání
Městnavé srdeční selhání je stav, kdy sval není schopen účinně pumpovat krev do celého těla. Dochází k němu, když srdce příliš zeslábne nebo ztuhne, často kvůli věku nebo vysokému krevnímu tlaku. Nebo, a to ve většině případů, kvůli srdečnímu onemocnění. Tento progresivní stav bývá nakonec smrtelný, a proto je důležitá včasná diagnóza, která může postiženému pomoci výrazně prodloužit život.
Příznaky srdečního selhání mohou začít náhle nebo se mohou rozvíjet v průběhu měsíců. Nejběžnějšími příznaky tohoto stavu, který je častější u starších lidí, jsou:
- Dušnost: Člověk může být dušný jak při nějaké činnosti, tak i v klidu.
- Únava: Na rozdíl od běžné únavy, kterou většina lidí pociťuje po náročném dni, trpí lidé s městnavým srdečním selháním pocitem únavy téměř neustále.
- Otoky: Častým příznakem městnavého srdečního selhání jsou oteklé kotníky a nohy.
Nepříliš známé příznaky městnavého srdečního selhání
Většina příznaků srdečního selhání je dobře známá. Výše zmíněné symptomy a bolest na hrudi či zrychlený srdeční tep jsou některými z příznaků, které většina lidí zná. Existují však i další příznaky, které si lidé s tímto onemocněním vůbec nemusí spojovat. Lékaři na ně sice upozorňují, široké veřejnosti však stále nejsou příliš známé. Patří mezi ně například přetrvávající kašel, rychlé přibývání na váze, nevolnost, nechutenství a právě i nafouklé břicho.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Pokud se u vás objeví přetrvávající nebo postupně se zhoršující příznaky srdečního selhání, navštivte svého praktického lékaře. Kromě výše zmíněných symptomů, je důvodem k návštěvě odborníka i neklid, deprese, ztráta chuti k jídlu, závratě, náhlý přírůstek nebo úbytek hmotnosti či mdloby. Příznaky mohou být způsobeny jinými, méně závažnými onemocněními, ale je nutné zjistit jejich příčinu a začít ji řešit.