Dělá stát smysluplná covid opatření? Očkovaní mohou roznášet koronavirus nevědomky a bez úhony

Někteří lidé se domnívají, že když se nechají naočkovat, mají vyhráno. Jak se ale ukázalo, je potřeba dodržovat opatření i nadále a zabránit tomu, aby se tato nemoc rychle šířila.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirus okolo nás se řeší již dlouhou dobu a postupem času došlo i na očkování proti němu. Plno lidí se na něj vydalo a jiní se rozhodli, že si ještě počkají nebo se nenechají naočkovat. Všichni lidé by měli dodržovat jistá opatření, která by měla zamezit šíření této nemoci. Mnozí se však domnívají, že když se nechají naočkovat, přestávají pro ně tato pravidla platit. Pro očkování je i dětský lékař Richard J. Chung, MD, který jej doporučuje.

Šíření a nákaza koronavirem po očkování

Jelikož se tato nákaza neustále zkoumá, přišlo se i na několik zajímavých faktů, které jsou pro lidstvo velice důležité. Odborníci upozornili veřejnost, že imunita proti covidu se objeví přibližně až po 12 dnech od očkování. Zároveň dodávají, že vakcína nezabrání nákaze koronavirem nebo tomu, že byste už jej nemohli šířit. Všem je proto doporučeno, aby i po očkování stále dodržovali hygienická opatření.

iZdroj fotografie: Pixabay

Případy nakažených lidí

Několik lidí se svěřilo s tím, jak přišli k tomuto onemocnění i přesto, že dodržovali veškerá opatření nebo se nechali naočkovat. Například Bonnie Watson Colemanová uvedla, že dostala 1. dávku vakcíny Pfizer a poté se stále snažila izolovat a chránit před nákazou. Je jí 75 let, přežila rakovinu a zmínila se o tom, že se nejspíše koronavirem nakazila ve vnitřních prostorách v americkém Kapitolu dne 6. ledna. Toho dne zde probíhaly nepokoje a ona se ocitla na tomto místě uzavřená na několik hodin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stále na sobě měla nasazenou roušku, ale ostatní lidé ne. O několik dní později byla ona i ostatní lidé testování na covid a výsledek byl pozitivní. Druhý případ se odehrál ve Velké Británii. Zde Colin Horseman dostal první dávku Pfizer ve věku 85 let. Jednalo se o člověka, který se nacházel mezi prvními, kteří si nechají dát vakcínu Pfizer. O několik dní později však dostal tuto nemoc a zemřel. Dva dny před svou smrtí měl dostat druhou dávku.

Nakažení koronavirem hned po očkování

Podle odborníků existuje hned několik důvodů, proč se někteří očkování lidé nakazí tímto onemocněním ještě předtím, než dokončí všechny dávky. V prvním případě mohou být pozitivní a bez příznaků i v době, kdy dostávají vakcínu. Podle studie v časopise New England Journal of Medicine se ochrana po první dávce vakcíny od společnosti Pfizer projeví až po 12 dnech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále je nutné si uvědomit, že vakcína chrání pouze před těžkým průběhem nemoci. Pokud se pro něj rozhodnete, můžete dostat covid i poté a zároveň jej šířit mezi ostatní lidi. U očkovaných lidí je prokázáno, že se zmírní projevy koronaviru hlavně po 2. dávce. Odborníci stále nabádají společnost, aby se lidé i přes více dávek chovali, jako kdyby je neměli. Ochrání tím sebe i ostatní.

Jaký máte názor na lidi, kteří chodí i v uzavřených prostorách bez roušky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům