Většina lidí si pod názvem „datle“ představí chutné šťavnaté ovoce, nebo jeho sladkou sušenou verzi. To, jaké má ale tato lahůdka zdravotní výhody, zůstává často skryté.
Datle patří mezi exotické druhy ovoce, které si většina lidí vybaví právě v jejich sušené podobě. Ta totiž naše velkoprodejny zaplaví zejména s příchodem podzimu a zimy, kdy je její úroda v zámořských oblastech největší. Krom toho, že se však jedná o skutečně lahodnou pochoutku, která rozmazlí naše smysly, mají datle také několik zásadních zdravotních benefitů, které byste možná ani nečekali. Co se tedy stane s naším tělem při pravidelné konzumaci chutných datlí, prozradila Brianna Elliott, RD.
Když přijde řeč na datle
Pokud bychom chtěli mluvit o datlích jako takových, jedná se o plod datlovníku, který se pěstuje v nejrůznějších tropických částech světa. Jelikož je totiž datlovník strom palmovitého typu, u nás byste toto ovoce hledali jen velmi těžce. Pro svůj úspěšný růst a plození totiž potřebuje klasicky velmi teplé podmínky s přívětivým přímořským vánkem.
U nás se tedy s datlemi můžeme setkat zejména v potravinových obchodech či velkých nákupních řetězcích, které oplývají celou řadou rozmanitého zboží. Nejčastěji si je však můžeme všimnout v období podzimu či zimy, kdy je ve většině tropických zemí čas sběru a úroda se tak rozváží do celého světa. K nám se tak mohou dostat nejčastěji ve své sušené podobě, kdy je jejich slupka vrásčitá a ovoce ztrácí svou šťavnatost. Pokud je však plod hladký a měkký, narazili jste na čerstvý kousek.
Nejde pouze o chuť
Dále co se datlí týče, je pro ně typická lahodná a poměrně výrazně nasládlá chuť, která se u jiného ovoce jen tak nevidí. Není to pouze chuťový zážitek, co je na tomto ovoci tak výjimečného. Pro své dokonalé složení a obsah látek se totiž jedná o plodinu, která je pro zdraví velmi prospěšná a její konzumace se sebou přináší celou řadu nejrůznějších benefitů.
Prvním z nich je určitě jejich výživnost, díky které dokážou obyvatelé tropických zemí přečkat i několik dní bez jakéhokoliv jiného jídla a nic jejich tělu nechybí. Datle totiž obsahují poměrně vysoké množství kalorií, kterou jsou tak dokonalým energetickým zdrojem, dále také bílkoviny a vlákninu, ale i mnoho vitamínů a podstatných minerálů.
Antioxidační účinky
Další poměrně zásadní výhodou konzumace datlí je jejich vysoký obsah účinných antioxidačních látek. Ty totiž v těle umí „nadělat pořádek“ a hravě si poradí s nejrůznějšími nežádoucími viry či bakteriemi, které by naše tělo mohly trápit. Jedná se tak o surovinu, která napomáhá naše tělo chránit před řadou nemocí, viróz či infekcí.
Krom toho antioxidanty chrání naše buňky před volnými radikály, což jsou škodlivé molekuly, které v našem těle mohou způsobit negativní reakce organismu a ty mohou vést k dalším zdravotním problémům. Mezi takové antioxidanty se tak nejčastěji řadí právě flavonoidy, karotenoidy a kyselina fenolová, které mají jak protizánětlivé účinky, tak i účinky, které dokážou bojovat například proti řadě srdečních či mozkových poruch, rakovině ale i diabetu či například Alzheimerově chorobě.
Podporují mozek
Jednou z dalších výhod, které rozhodně nesmíme opomenout, je také podpora mozku jako takového. Podle nedávných studií totiž vysvitlo, že pravidelná konzumace datlí má příznivé účinky nejen na zdraví mozku, ale také na jeho činnost. Zkoumaným osobám se totiž za dobu, kdy toto ovoce pravidelně přijímali ve své stravě, nejenže snížilo riziko degenerativních poruch a onemocnění, ale také se jim zlepšila celková paměť a vše, co je s ní spojené.
Zlepšují porod
Ačkoliv se to může zdát téměř nemožné, další úspěšná studie, zaměřená na pravidelnou konzumaci datlí, prokázala, že ženy, které toto ovoce skutečně pravidelně konzumovaly, měly ve výsledku mnohem menší potíže během porodu. Datle jako takové totiž obsahují látky, které se příznivě podepisují na činnosti děložního čípku, ale i dalších orgánů rozmnožovacího ústrojí.
Ve výsledku to tak znamenalo, že tyto ženy měly celý porod rychlejší, méně bolestivý a také bez umělého vyvolávání, oproti ženám, které toto ovoce absolutně nekonzumovaly, anebo jen ve velmi malé míře. Nejspíše se tak jedná o vliv obsažených tříslovin a také látek, které se vážou na oxytocin, což je hormon způsobující porodní kontrakce.
Přírodní sladidlo
Další výhodou, která je s konzumací datlí spojena je ta, že toto ovoce může velmi snadno nahradit klasický bílý cukr a snadno se tak stane dokonalou náhražkou klasických sladidel. Datle totiž sami o sobě obsahují poměrně vysoký podíl přírodní fruktózy, což je cukr obsažen v ovoci. S trochou šikovnosti je tak můžete používat jako zdravější variantu sladkého.
Dokonce si také můžete vyrobit vlastní datlovou pastu, kterou v mnoha receptech můžete použít místo cukru. Stačí tak smíchat datle a vodu v poměru 1:1 a celou tuto směs najemno rozmixovat pomocí ručního mixéru či jiné kuchyňské pomůcky. Výslednou pastu stačí uchovávat v chladu a použít kdykoliv, kdy je potřeba.
Podpora zdraví kostí
Datle, jakožto ovoce s velmi vysokým obsahem přírodních látek jako je fosfor, draslík či vápník, mohou fungovat jako velmi žádoucí podpora zdraví kostí, kloubů a vaziva. Zejména pokud jste tak po zlomenině či jiném zranění, pravidelná konzumace datlí vám napomůže s rekonvalescencí a dodá vašim kostem všechny potřebné látky pro uzdravení.