Zcela jasné signály jako projevy nedostatku spánku. Poznejte, kdy vaše tělo trpí a volá o pomoc

Spánek patří k základním lidským potřebám. Je-li ho málo, promítne se do řady problémů. Chronický nedostatek zdravého spaní je možné poznat podle některých příznaků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potřeba spaní je u každého jedince jiná. Někdo k dobrému vyspání potřebuje osm až devět hodin, jinému postačí zavřít oči na pět hodin a je fit. Existují určité symptomy, které naznačují, že množství spánku je nedostačující. Americký odborník na spánek Luis F. Buenaver říká, že spánek má velký vliv na zdraví člověka. Lze účinně poznat, že spíte málo?
Zvýrazněné vrásky, kruhy pod očima a přibývání na hmotnosti

Určitě to znáte i vy sami. Ráno zazvoní budík a vy chtě nechtě musíte vstát z teplé postele a vypravit se do práce. Jestliže jste šli večer pozdě spát, možná ani nebudete dostatečně vyspaní. Pokud to činíte pravidelně, nedostatek spánku se postupně negativně projeví. Víte, proč chodí modelky brzo spát? Aby měly hezkou pleť. Bohužel otoky, zvýrazněné vrásky či kruhy pod očima jsou typické pro toho, kdo málo spí. Je také zajímavé, že nedostatek kvalitního spánku přispívá ke vzniku nadváhy. Mohou za to většinou noční návštěvy ledničky. Nevyspalý člověk bývá hladovější.


iZdroj fotografie: Unsplash
Nekvalitní spánek stojí za nedostatečnou produktivitou práce.

Podrážděnost a stres

Je pochopitelné, že když se málo vyspíte, budete podráždění a ve stresu. Trvá-li spánková deprivace příliš dlouho, pak na sebe psychické vyčerpání nedá dlouho čekat. S tím ale souvisí i nižší pracovní výkonnost a častá chybovost z nepozornosti. Nebezpečné je tento stav zejména za volantem. Kvůli mikrospánku řidiče se přihodila už řada dopravních nehod. Vlivem nevyspání může dojít i ke vzniku deprese a ke zhoršení psychických poruch, jak uvádí studie z roku 2018.


iZdroj fotografie: Unsplash
Únava je typická pro nedostatek spánku.

Problémy se srdcem, zhoršená cukrovka, horší imunita

Za sníženou odezvou imunitního systému často stojí i nedostatek spánku. Chcete-li proto být odolní proti virům a bakteriím, je třeba dostatečně spát. Spánkový deficit poškozuje srdce a kardiovaskulární systém, zhoršuje diabetes mellitus a nepříznivý vliv má i na libido a potenci, z čehož následně plynou problémy v intimním životě. Pozor si je třeba dávat i na vystavování se modrému světlu v noci prostřednictvím obrazovek mobilů, tabletů a počítačů, které způsobuje nespavost.

Chodíte spát pravidelně každý den ve stejnou dobu?

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní