Nedostatek vápníku není jen otázkou stavu kostí a zubů, ovlivňuje celkové zdraví těla i duše. Věnujte proto pozornost příznakům a průběžně jej doplňujte.
Vápník je jedním z nezbytných minerálů pro správné fungování těla. Jeho nedostatek může mít různé neblahé důsledky, a to jak na fyzickém, tak i psychickém zdraví. Odborníci z renomovaného zdravotnického webu Healthline připomínají, že vápník nesouvisí jen se stavem zubů a kostí, ale ovlivňuje i další orgány. Mezi nepříjemné příznaky jeho nedostatku pak patří křeče, deprese, halucinace i ztráta paměti.
Vápník je pro tělo nezbytný a jeho nedostatek působí závažné potíže
Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, vápník hraje klíčovou roli v řadě biologických funkcí. Včetně srdečního rytmu, srážlivosti krve a správné funkce nervového systému a svalů. Jeho dostatečný příjem je proto naprosto nezbytný. Lékařka Chika Anekwe, MD upozorňuje, že pokud trpíte dlouhodobým nedostatkem vápníku, tělo si jej bude brát ze zásob. Tedy ze zubů a kostí, což má na jejich stav neblahý vliv. Dále můžete pociťovat tyto nepříjemné příznaky:
- Křeče a bolesti svalů: Nedostatek vápníku může vést k narušení svalové kontrakce, což často způsobuje křeče a bolesti svalů.
- Deprese a změny nálad: Nedostatek vápníku ovlivňuje také produkci neurotransmiterů, což negativně ovlivňuje vaši náladu a emoční stav. Můžete pociťovat například deprese, úzkosti či podrážděnost.
- Halucinace a další psychické obtíže: Extrémní nedostatek vápníku může ovlivnit nervový systém do té míry, že se mohou objevit halucinace a další změny vnímání reality.
- Ztráta paměti a potíže se soustředěním: Vzhledem k tomu, že vápník je klíčový pro správnou funkci nervových buněk, jeho nedostatek může ovlivnit i kognitivní funkce, jako je paměť, koncentrace a schopnost učení.
Nepodceňujte prevenci
Pokud se u vás výše zmíněné příznaky objeví, konzultujte je s lékařem, je možné, že nedostatek je již tak závažný (a dlouhodobý), že budete potřebovat pomoc. Obecně se však snažte věnovat hlavně prevenci, která spočívá jednak ve fyzickém pohybu (pravidelná aktivita podporuje zdravé kosti i svaly) a také ve stravě. Konzumujte potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a zelenina. Ty nejlepší potraviny na doplnění vápníku jsme vám ostatně na JakZdravě již dříve doporučovali.