Mnoho potravin, které běžně jíte, má velký vliv na zdraví vašich plic. Seznamte se s těmi nejhoršími a zakročte včas.
Zdravá a vyvážená strava má velký vliv na to, jak moc jsou naše orgány silné, a to například v případě našich plic. Podle odbornice Brunilda Nazario je proto velmi důležité, aby každý z nás bral na vědomí, že určité potraviny mohou zdraví tohoto orgánu podpořit a některé jej naopak zase zhoršit, což může vést k nebezpečným důsledkům. Abyste se jim však vyhnuli, níže se můžete seznámit s těmi potravinami, které vašim plicím ubližují nejvíce.
Zpracované maso
Slanina, šunka, klobásy a další lahůdkové maso sice může uspokojit vaše chuťové buňky, ale pokud jej budete jíst příliš často, vaše plíce vám určitě nepoděkují. Jde totiž o potraviny, které spadají do kategorie zpracovaného masa, o kterém již několik studií prokázalo, že souvisí s horší funkcí plic. Vědci se domnívají, že problém tvoří především dusitany používané při zpracování a konzervování uzenin, které mohou zvyšovat riziko vzniku zánětu plic v našem těle.
Sladké nápoje
Udělejte svým plicím laskavost a vyměňte slazené nápoje raději za vodu – nedávná studie zjistila, že dospělí, kteří vypijí více než pět slazených nealkoholických nápojů týdně, jsou vystaveni většímu riziku vzniku bronchitidy a děti mají větší pravděpodobnost, že budou mít astma. Podle vědců však stále není zcela zřejmé, z jakého důvodu vzniká tato souvislost, ale jak sami dodávají, výsledky studie hovoří jasně.
Příliš mnoho alkoholu
Nadměrné pití alkoholu škodí nejen vašim játrům, ale podle vědců také vašim plicím. Problém tvoří především obsažené siřičitany, které mohou zhoršovat astma, a etanol, který ovlivňuje plicní buňky. Pokud navíc budete pít přespříliš, je u vás mnohem větší pravděpodobnost, že se nakazíte onemocněním, jako je například zápal plic. Jak však odborníci dodávají, jedna sklenička vína denně vám určitě neuškodí.
Příliš soli
Troška soli může sice dodat vašim pokrmům tu správnou chuť, ovšem konzumace jejího přílišného množství zvyšuje u člověka pravděpodobnost, že se bude dlouhodobě potýkat s bronchitidou – podle odborníků může strava s vysokým obsahem sodíku navíc zhoršovat také příznaky astmatu. Doporučený denní příjem soli je obvykle 1 500 až 2 300 mg denně, záleží samozřejmě na tom, zda jste žena, muž či dítě nebo zda máte zdravotní potíže, které mají vliv na vaše stravovací návyky.
Které z výše uvedených jídel jíte nejčastěji?