I přes povinné plošné očkování se černý kašel nepodařilo zcela vymýtit. První projevy jsou totožné s jinými respiračními chorobami, ale časem nepolevují a zhoršují se.
Pertuse, jinak známá jako černý kašel, začíná obyčejným kašlem, ale později nemoc přináší horší příznaky. Lékařka Karen Gill, M.D. vysvětluje, že mezi typické příznaky patří dušnost, rýma a zvýšená teplota. Dle statistik bylo nejvíce případů černého kašle v ČR v roce 1956, o dva roky později bylo zavedeno plošné očkování a nemocnost i úmrtnost výrazně klesla. Od roku 1993 však počet onemocnění narůstá.
Pertuse
Pertuse, neboli dávivý či černý kašel, se projevuje únavným a nepříjemným kašlem, který mnoho lidí podceňuje. To je ovšem veliká chyba, protože to může vést k rozvoji infekce, a co je ještě horší, můžete jí nakazit i ostatní ve svém okolí, nemoc je totiž vysoce nakažlivá.
Ačkoli černý kašel může postihnout lidi v každém věku, pro kojence a malé děti může být smrtelný. Úporný kašel totiž velmi ztěžuje dýchání. Děti se proto proti tomuto onemocnění očkují již od 9. týdne věku tzv. Hexavakcínou. Hexavakcína je povinná kombinovaná očkovací látka proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b.
Příznaky černého kašle
První příznaky nemoci jsou poměrně nenápadné a připomínají běžné nachlazení: suchý kašel, rýma, zvýšená teplota a někdy zánět spojivek. Na rozdíl od běžného nachlazení se pertuse časem zhoršuje. Pokud je kašel záchvatovitý, dusivý, s charakteristickým sípavým zvukem, který připomíná kokrhání kohouta, můžeme si být téměř jisti, že se jedná o černý kašel. V takovém případě byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře.
Toto onemocnění může být doprovázeno také zvracením, protože záchvaty kašle jsou opravdu velice silné. Pokud máte na černý kašel podezření, návštěvu lékaře skutečně neodkládejte. Lékaři černý kašel obvykle okamžitě rozpoznají a zahájí léčbu. V případě nejasností mohou nechat udělat krevní test na bakterii Bordetella pertussis, která toto pertusi způsobuje.
Léčba černého kašle
Při léčbě černého kašle budete muset užívat antibiotika k boji proti bakteriím, které onemocnění způsobují. Lékař může také předepsat léky na zmírnění kašle. Během nemoci by měl pacient trávit hodně času venku, a to i v zimě. Nesmíte se však příliš namáhat. Dlouhé a namáhavé procházky je lepší odložit, protože mohou vyvolat záchvaty kašle. V průběhu černého kašle je imunita organismu výrazně oslabena. Černý kašel je třeba léčit, protože v případě podcenění může vést k nebezpečným komplikacím.
Možné komplikace
Kojence s černým kašlem je třeba pečlivě sledovat, aby se předešlo potenciálně nebezpečným komplikacím způsobeným nedostatkem kyslíku. Mezi závažné komplikace patří:
- poškození mozku
- zápal plic
- záchvaty
- krvácení do mozku
- apnoe (zpomalené nebo zastavené dýchání)
- křeče
- smrt
Pokud se u vašeho dítěte objeví příznaky infekce, okamžitě zavolejte lékaře. U starších dětí a dospělých se mohou vyskytnout také komplikace, včetně:
- potíže se spánkem
- močová inkontinence (ztráta kontroly nad močovým měchýřem)
- zápal plic
- zlomenina žeber