Polykáním zubní pasty si člověk zadělává na zdravotní potíže. V nejhorším případě může dojít i k otravě

Fluorid obsažený v zubních pastách chrání před zubním kazem, pokud však budete zubní pastu polykat, můžete si přivodit nepříjemné zdravotní obtíže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O důležitosti správné zubní hygieny není třeba vést dlouhé diskuze. Důkladné čištění zubů je nezbytné k udržení zdravé ústní dutiny i zubů. Zubní lékařka Christine Frank, DDS, doporučuje důkladné čištění zubů včetně mezizubních prostor ideálně 2 x denně. Problém však může nastat při používání zubní pasty s obsahem fluoridu. Obzvláště, pokud ji polykáte. Můžete si totiž způsobit vážné potíže.

Fluorid chrání před zubním kazem

Zdrojem problému je fluorid, látka obsažená v mnoha zubních pastách, která se může zdát poněkud kontroverzní, protože v malém množství (0,5 mg/l až 1,5 mg/l) může přispívat ke zdraví zubů a chránit je před zubním kazem. Není však náhodou, že zubní pasty s fluoridem jsou opatřeny varováním, ačkoli si ho mnoho lidí nepřečte, že by se neměly polykat.

Polykání zubní pasty

Ačkoli se fluorid vyskytuje i v pitné vodě, jeho množství (limit je 1,5 mg na litr) není takové, aby mohl způsobit zdravotní problémy. Potíže obvykle začínají, když lidé po čištění zubů spolknou větší množství fluoridu v zubní pastě (nebo když je dávka nižší, ale dlouhodobá). Zubní pasty jsou totiž určeny k nanášení na zuby, nikoli k polykání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud k tomu dojde, může to zvýšit hladinu fluoridu v krvi, což zpětně může poškodit zuby a kosti. Tento jev je nebezpečný zejména pro děti mladší 8 let. Na děti je třeba dohlížet obzvláště proto, že nemusí odolat jemné chuti zubních past určených pro děti (i když ty obvykle obsahují méně fluoridu než ty pro dospělé).

Jaké škody může fluorid způsobit

Jakmile dítě spolkne zubní pastu, není třeba spěchat do nemocnice. Pokud se to však stane pravidlem, můžete se začít oprávněně obávat. Vysoké hladiny fluoridu v krvi mohou vést ke stavu známému jako fluoróza, který způsobuje nadměrný vývoj zubní skloviny. Charakteristickým příznakem je změna barvy zubů: buď bílé čáry, skvrny nebo nažloutlé či nahnědlé zbarvení zubní skloviny. V těžších případech se mohou na povrchu zubů vytvořit malé prohlubně. Fluorózu lze kosmeticky ošetřit, ale poškození je trvalé.

Požití velkého množství zubní pasty může také způsobit žaludeční a střevní potíže, které se již netýkají pouze dětí, ale není jasné, zda je to způsobeno fluoridem nebo jinými složkami zubní pasty. 

Závažné zdravotní potíže způsobené fluoridem

V extrémních případech může dojít i k otravě fluoridy nebo k jejich předávkování, což se projeví závažnými příznaky, jako jsou bolesti břicha, průjem, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, třes, slabost, nepravidelný srdeční tep, a dokonce i srdeční zástava, ale to je při pouhém požití zubní pasty prakticky nemožné. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě těchto rizik může nadměrné množství fluoridu také způsobit akné, změny na kostech, hypotyreózu (snížená činnost štítné žlázy) a neurologické problémy. Bylo zjištěno, že příjem fluoridu 14 mg/den může také poškodit kostru.

V čem je fluorid obsažen

Kromě mnoha zubních past, ústních vod a pitné vody se fluorid nachází prakticky ve všech potravinách, alespoň ve stopovém množství. Zelenina a ovoce obsahují malé množství fluoridu (0,1-0,4 mg/kg). Potravinami s vysokým obsahem fluoridu jsou ječmen a rýže (2 mg/kg), ryby (2-5 mg/kg, 370 mg/kg u sardinek a podobných ryb) a čaj (400 mg/kg sušiny). 

Obsah fluoridu v potravinách je však velmi závislý na obsahu fluoridu ve vodě, která se používá k jejich výrobě. Celkové množství přijatého fluoridu je tedy do značné míry závislé na obsahu fluoridu v konzumovaných potravinách a pitné vodě a na používaných prostředcích zubní péče.

Používání fluoridové zubní pasty se však nemusíte obávat

Otázka, zda se vyplatí používat zubní pastu s fluoridem, je již dlouho předmětem diskusí. Výhodou fluoridu je to, že posiluje zubní sklovinu, zpomaluje aktivitu bakterií způsobujících zubní kaz a odvrací počáteční stádia zubního kazu. Může být tedy v tomto ohledu velmi užitečná, ale je důležité ji používat správně. 

Hlavní je vyplivnout zbytky zubní pasty po čištění zubů a dětem je potřeba to při čištění zubů připomínat. K odstranění zbytků pasty z úst můžete použít i trochu vody, ale mějte na paměti, že vyplachováním úst se fluorid ze zubů smyje, čímž se sníží jeho ochranný účinek.

Jak si hlídáte příjem fluoridu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články