Metoda „no poo“ se stává víc a víc populární. Slibuje lesklé vyživené vlasy a objem, kromě toho šetří i peněženku

Bezšampónová metoda vám může dopomoci ke krásnějším a zdravějším vlasům a zároveň ulehčit planetě i vašemu finančnímu rozpočtu. Její zastánci na ni nedají dopustit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bezšampónová metoda je stále populárnější. Její zastánci tvrdí, že vlasy jsou mnohem lépe vyživené, jsou lesklejší, zdravější, mají větší objem a nelámou se. Jak vysvětluje dermatoložka Reema Patel, MPA, mnoho látek v klasických šampónech může vlasy zatěžovat a poškozovat. Řada lidí využívá tuto metodu i z ekonomických a ekologických důvodů.

No poo

Název bezšampónové metody je vcelku vtipná slovní hříčka. Jedná se jednak o zkratku anglického spojení žádný šampón, tedy no shampoo, poo samo o sobě však znamená i hovínko, no poo tedy, slušně řečeno, znamená bez škodlivin. Lidé jsou k metodě no poo přitahováni z několika důvodů.

Někteří se chtějí vyhnout nadměrnému zbavování vlasů prospěšného a přirozeného mazu, který produkuje pokožka hlavy. Jiní chtějí používat méně nepřirozených chemických látek při každodenní péči. A pro některé lidi znamená no poo odmítnutí komerčního tlaku utrácet více peněz za hygienu, než je ve skutečnosti nutné.

Výhody no poo

Šampon obsahuje mycí prostředek, který vlasy čistí, a chemikálie, díky nimž pění. Bezšampónová metoda využívá zásadně přírodní produkty. Mezi potenciální výhody vynechání šamponu patří:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • zdravější vlasy a vlasová pokožka, které produkují vyvážené množství mazu
  • větší objem vlasů
  • lepší struktura vlasů a menší potřeba stylingových přípravků
  • menší vystavení potenciálně dráždivým chemikáliím
  • méně odpadu z plastových obalů
  • přerušení umělého cyklu mytí šamponem, který vlasy vysušuje a nutí vás používat přípravky k opětovnému dodání vlhkosti

Vzdát se šamponu neznamená, že se musíte vzdát sprchování nebo mytí vlasů. Lidé, kteří si osvojili tuto techniku péče o vlasy, používají místo šamponu jedlou sodu a následně jablečný ocet. Zpočátku vám možná bude šampon chybět, ale výsledky vám případné nedostatky vynahradí. 

Jak na to

Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s trojnásobným množstvím vody (množství závisí na délce a tloušťce vlasů). Tuto směs naneste ke kořínkům a poté promněte až ke konečkům a nechte ji na vlasech působit 3-5 minut. Poté si vlasy jen opláchněte teplou vodou s jablečným octem (cca 250 ml vody a jedna lžíce octa). Jablečný ocet se používá proto, že dodává vlasům lesk.

Nevýhody použití jedlé sody

Tato metoda může podráždit pokožku hlavy nebo narušit její přirozené pH. Je to z toho důvodu, že soda je poměrně abrazivní a má dosti zásadité pH. Nedoporučuje se proto lidem, kteří mají velmi jemné vlasy a zároveň by se neměla dlouhodobě používat pouze a jen soda. Je dobré ji střídat s mytím pouze vodou nebo jinými prostředky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možnosti no poo

Kromě mytí pouze vodou nebo jedlou sodou můžete využít i jiné prostředky. Následné oplachování je dobré vždy provádět vodou s octem.

Kokosový olej

Odpuzuje vodu, což znamená, že vaše vlasy si zachovají své přirozené oleje. Na druhou stranu je celkem obtížné olej opláchnout a vlasy mohou zůstat těžké a mastné.

Žloutky

Vaječný žloutek vlasy vyživí, posílí a hydratuje, díky obsahu lecitinu. Oplachujte ho však jen vlažnou vodou, pokud použijete příliš teplou vodu, budete mít problém žloutek vymýt.

Mouka

Možná to zní velmi zvláštně, ale metoda no poo používá i hladkou žitnou mouku. Žitná mouka obsahuje mnoho vitamínů (A, B, E, K) a minerálů, navíc i betakaroten a omega 3. Její pH je na rozdíl od sody vyrovnané, je tedy k pokožce hlavy i vlasům šetrnější a nevysušuje je. 

Čím si myjete vlasy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články