Noční pocení nemusí být banalita. Odhalte příčinu jednoduše –⁠ stačí se zamyslet nad svým životním stylem

Noční pocení má různé důvody. Na vině může být nemoc, ale také horká sprcha či cvičení v nesprávnou chvíli. Pomoci přitom může jen změna některých zvyků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jdete si lehnout, oblečete se do pyžama, přikryjete se a vzbudíte se úplně promočení potem. Stát se to může pochopitelně proto, že je ve vaší ložnici příliš velké teplo. Pravděpodobněji však jde o problém, který může souviset s několika různými věcmi. Pocení může být důsledkem psychické nemoci, fyzického onemocnění, ale také může být na vině vypití horkého nápoje před spaním. Problémem se zabývá Stacy Sampson.

Běžné příčiny pocení

Mezi běžné příčiny nočního pocení patří úzkost a stres. V takovém případě se pravděpodobně budete více potit i během celého dne. Lidé prožívají stres různými způsoby a může dojít i k fyzickým příznakům. Že je za pocením opravdu úzkost a stres poznáte podle toho, že kromě pocení pravděpodobně budete pociťovat přetrvávající strach a napětí. Budete mít potíže zaměřit se na jiné věci, objeví se potíže se spánkem nebo děsivé sny. Často se přidají bolesti, žaludeční potíže, závratě, třes nebo zrychlené dýchání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příčinou pocení může být gastroezofageální refluxní choroba. Tu většinou provází pálení žáhy, někdy také bolest na hrudi, potíže s polykáním, kašel a problémové spaní. Pocení se vyskytuje také při hyperhydróze. Jde o extrémní pocení po celém těle nebo v jedné oblasti, bez jasného lékařského důvodu. Jak ji poznáte? Potíte se i během dne, pot máte na obou stranách těla, potíte se na nohou, dlaních i obličeji. Pokud ovlivňuje váš život, navštivte lékaře a začněte s léčbou.

Mohou za to také léky

Pravděpodobnost nočního pocení mohou zvýšit také některé léky. Jde totiž o jejich vedlejší účinek. Většinou jde o léky na cukrovku, hormonální terapii, antipsychotika, steroidy nebo léky proti bolesti. Může jít také o tricyklická antidepresiva. Pokud se potíte v souvislosti s léky, řekněte lékaři, ať vám předepíše jiné. Za pocením mohou být také méně časté příčiny. Mezi ty patří u mužů nízké hladiny testosteronu. Vliv však mohou mít u obou pohlaví také jiné hormonální problémy.

Za potížemi s nadměrným pocením během noci může stát také spánková apnoe. Jde o stav, kdy během spánku přestanete dýchat. To se může stát několikrát za noc. Při apnoe můžete v noci chrápat, během dne se cítit unavení, v noci se často budit. Po probuzení vás bolí v krku a často měníte nálady. Pocení může být také důsledkem nějaké infekce, jako je tuberkulóza, brucelóza, endokarditida nebo ostomyslitida. Mezi vzácné příčiny patří neurologické stavy, ale také rakovina.

Jak řešíte problémy s nočním pocením vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články