Lidé, kteří byli kvůli poranění míchy upoutáni na invalidní vozík, mohou díky implantátům stimulujících neurony v míše znovu chodit.
Nejen chůzi, ale také jízdu na kole nebo pádlování na kánoi mohou znovu zažít lidé, kteří mají poraněnou míchu. Jde o první implantáty, které by podle vědců mohly mít široké uplatnění jako komerční produkt. Tématem se zabývá lékař Rahul Shah, certifikovaný ortopedický chirurg se specializací na páteř a krk. Ten řekl, že implantát může změnit vše ohledně poranění páteře.
Implantace elektrod
Několik mužů s vážným poraněním míchy mohlo znovu chodit několik dní poté, co dostali míšní implantát, který stimuluje svaly trupu a nohou. Michal Roccati měl v roce 2017 nehodu na motocyklu, jeho zranění mu znemožnila chůzi. Roccati ztratil cit v nohách, přesto nyní chodí. Díky švýcarským vědcům, kteří vyvinuli speciální implantát. „Vstanu a jdu, kam chci. Umím chodit po schodech. Je to téměř normální život,“ svěřil se Ital. Přiznal, že po nehodě nemohl dělat věci, na které byl zvyklý. Nikdy však nepřestal rehabilitovat a chtěl situaci řešit.
Implantát zatím dostalo devět lidí. Nikdo ho nepoužívá k chůzi v běžném životě. Používá se k nácviku chůze v této fázi. Ta procvičuje další svaly. Ve chvíli, kdy byl pacientům implantát nainstalovaný, mohli tito lidé ovládat elektrickou stimulaci pomocí tlačítek a tabletu ke zvednutí nebo pokrčení nohou. Odborníci upozorňují na to, že pochopitelně lidé ve studii nechodili plně, ale účinnost stimulace je prý ohromující. Nyní odborníci doufají, že se technologie ještě zjednoduší, aby ji uživatelé mohli ovládat například pomocí smartphonu.
Nová naděje pro ochrnuté
Švýcarský tým odborníků věří, že během několika následujících let zahájí klinickou studii pro 50 až 100 pacientů a nakonec také zkoušku pro 1 000 osob, aby získal souhlas amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Pokud dojde ke schválení vyvinuté technologie, může to poskytnout novou naději tisícům ochrnutých lidí. Vědci se plánují zaměřit na lidi s nedávnými poraněními, protože testy na hlodavcích ukázaly, že zvířata mají tendenci obnovit více pohybu, pokud stimulace začne brzy po zranění.
Testuje se také mozkový implantát, který by přímo směroval mentální pokyny pro stimulaci míchy. Takové zařízení by pak mohlo obnovit další funkce, často ztracené v důsledku poranění míchy, jako je například kontrola močového měchýře nebo sexuální funkce. Toto úsilí lékařů dá mnoha lidem s poraněním míchy důvod k velké naději, že se jejich život může opět vrátit k normálu.
Jaký je váš názor na testování nového implantátu?