Olivový olej si poradí se záněty a zmírní bolest kloubů při artritidě

Olivový olej patří k nejzdravějším olejům, které si můžete dopřát. Jeho pozitivní účinky na lidské zdraví prověřili i vědci. Výsledky výzkumů jeho přínosy potvrdily.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejzdravější tuky obsahuje beze sporu olivový olej. Kromě toho má protizánětlivé vlastnosti, což je dáno jeho vysokým obsahem antioxidantů. Dietetik Joe Leech dodává, že pro tělo je nejlepší a nejzdravější zejména extra panenský olivový olej. Navzdory tomu bývají jeho zdravotní účinky často nadhodnocovány, proto se na účinky olivového oleje na zdraví zaměřili ve svém výzkumu vědci.

1. Olivový olej bojuje se zánětem v těle

Chronický zánět může vyústit ve velmi vážná onemocnění. Extra panenský olivový olej dokáže zánět snižovat především díky vysokému obsahu antioxidantů. Podle jedné studie vědci zjistili, že olivový olej funguje podobně jako ibuprofen. Kromě antioxidantů má pozitivní vliv na zánět také kyselina olejová.

2. Olivový olej zabraňuje mrtvici

Mrtvici způsobuje porucha průtoku krve do mozku. Nejčastěji se tak děje kvůli krevní sraženině nebo krvácení. Vědci se souvislosti pravidelné konzumace olivového oleje a výskytu mrtvice věnovali ve velkém rozsahu. Podle této studie se zjistilo, že olivový olej je jediný zdroj mononenasycených tuků, které snižují riziko mrtvice a srdečních onemocnění. Budete-li pravidelně konzumovat olivový olej, snížíte riziko, že se u vás mrtvice objeví.

3. Ochrana srdce a cév

Jak už bylo zmíněno výše, olivový olej snižuje riziko srdečních onemocnění. Je to tím, že jednak snižuje LDL cholesterol (to je ten „zlý“), jednak snižuje zánět a chrání výstelku cév. Dále snižuje krevní tlak, podle jedné studie dokázala pravidelná konzumace olivového oleje snížit potřebu léků u zkoumaného vzorku lidí až o 48 %. Pokud se u vás v rodině objevovala srdeční onemocnění, určitě zařaďte olivový olej mezi pravidelně konzumované potraviny jako součást prevence.

Dva citrony a olivový olej v popředí iZdroj fotografie: Pixabay

4. Antibakteriální účinky olivového oleje

Olivový olej má v sobě mnoho živin, které zpomalují nebo zabíjejí škodlivé bakterie. Extra panenský olivový olej dokáže účinně bojovat s osmi různými kmeny bakterie Helicobacter pylori, která přebývá ve vašem žaludku, ale způsobuje problémy při přemnožení. Těmi jsou žaludeční vředy, ale některé kmeny mohou vyvolat i rakovinu. Podle vědecké studie na lidech může 30 gramů olivového oleje denně odstranit infekci způsobenou Helicobacterem až u 40 % lidí do dvou týdnů.

5. Pomocník při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které postihuje klouby. Příčina není přesně známá, jedná se o autoimunitní onemocnění, při němž tělo omylem napadá své vlastní buňky. Vědecká studie dokládá, že olivový olej zmírňuje zánět i průběh onemocnění, zvlášť spojí-li se ještě s rybím olejem. Olivový olej zlepšuje sílu prstů a zmírňuje bolest a ztuhlost kloubů. Z olivového oleje si můžete vytvořit směs na bolavé klouby.

Domácí recept pro zdraví s olivovým olejem

Kromě výše uvedených zdravotních výhod funguje tento lidový recept proti zácpě, zlepšuje stav vlasů a nehtů a zjemňuje pokožku. Navíc je jeho příprava naprosto jednoduchá.

Příprava a aplikace:

  • Smíchejte 1 polévkovou lžíci olivového oleje a 1 polévkovou lžíci čerstvě vymačkané citronové šťávy. Konzumujte každý den.
  • Pro posílení nehtů ponořte ruce na 10 minut do zmiňované směsi před spaním. Pro větší účinnost si můžete vzít na noc bavlněné rukavice, aby směs mohla působit celou noc.

Jak často přidáváte do svých pokrmů olivový olej?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články