Varianta Omicron se šíří nezastavitelně světem. Může nám pomoc poučení z pandemie chřipky z roku 1918?

Děsivá pandemie chřipky v roce 1918 trvala asi rok a půl. Pandemie tehdy skončila poté, co se viry staly méně ohrožující pro životy dalších lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Historicky většina pandemií netrvala déle než tři a půl roku. Je to tím, že viry, které způsobují pandemie mutují, a tím se stávají méně ohrožujícími. Z virů se stanou endemická onemocnění, která pokračují, ale nejsou tak závažná. Přesně tak tomu bylo v roce 1918 a virologové dnes doufají, že historie se bude opakovat i v případě covid-19. Virem se zabývá i virolog Rodney E. Rohde.

Na závěry je brzy

Odborníci se domnívají, že viry mutují, a tak se stávají méně nebezpečnými. Nemůžeme mít však stoprocentní jistotu, že to samé se děje právě v tuto chvíli vzhledem k pandemii koronaviru. Bohužel má současná infekce vysoký počet asymptomatických přenašečů. A není zcela jasné, jak na vir působí nošení respirátorů, distancování se od společenského života a práce na dálku. Přesně o těchto faktech spekuluje i Rodney E. Rohde z klinické laboratorní vědy na Texaské státní univerzitě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chřipka v roce 1918 ustoupila pravděpodobně kombinací imunity stáda a také mutací viru. Kmen této chřipky nikdy nevymizel, jen mutoval a jeho verze dodnes stále koluje mezi lidmi. Virus podle odborníků nemá za cíl zabíjet. Chce však hostitele infikovat a být nakažlivý, aby se mohl dále šířit. Proto viry mutují a jsou méně virulentní. Je velmi pravděpodobné, že stejný vývoj bude mít i současná pandemie. V současné době máme více údajů a vakcíny. S novými variantami však přicházejí nové otázky.

Neví se, co přijde

Nikdo nemůže s jistotou říct, že Omicron je poslední variantou, se kterou se v současné chvíli musíme setkat, ačkoli bychom si jistě všichni přáli, aby tomu tak bylo. Teoreticky by však pandemie měla brzy skončit, tak jak tomu bylo i v historii. Virus bude méně virulentní a populace získá imunitu. Ačkoli Omicron způsobuje mírnější infekce, není jasné, zda nepřijde ještě další vlna a nová varianta. Už nyní je jasné, že koronavirus například v Americe překonal celkový počet obětí pandemie chřipky z roku 1918.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je paradoxní, že se to stalo přes veškeré lékařské pokroky. Odborníci tvrdí, že důvodem může být fakt, že chřipka z roku 1918 a koronavirus, který svět zasáhl o 101 let později, jsou dva různé typy virů, které fungují různými způsoby. Na počet úmrtí mají navíc v současné době vliv také dezinformace, které se nekontrolovaně šíří na sociálních sítích. Právě tyto nepravdivé informace odrazují lidi od očkování, a navíc je pravděpodobně nutí být málo obezřetnými.

Jaký názor máte na variantu Omicron a zvolená opatření?

Zdroj: Healthline, Healthline 2

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“