Onemocnění jater může mít i fatální následky. Jaké příznaky můžete pozorovat a jak byste se měli chovat, abyste předešli onemocnění, která je postihují.
Játra mají v těle velmi důležitou funkci, jsou nezbytná pro správné trávení a zbavují tělo toxických látek. Játra jsou na pravé straně břicha pod hrudním košem. Onemocnění jater může být geneticky dané, ale ve většině případů jsou způsobena špatnou životosprávou nebo virovým onemocněním.
Nemocná játra příznaky
Onemocnění jater má vždy jasné příznaky, mezi nimi může být:
- Nažloutlá barva kůže a očí
- Bolestivé a nafouklé břicho
- Otoky kotníků a nohou
- Tmavě zbarvená moč
- Světlá stolice
- Chronická únava
- Nevolnost a zvracení
- Ztráta chuti k jídlu
Pokud máte silnou bolest břicha, vyhledejte okamžitou pomoc lékaře. V případě, že máte některé z výše uvedených příznaků, které přetrvávají, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře.
Druhy onemocnění jater
Existuje několik druhů nemocí, které mohou vaše játra postihnout.
Žloutenka
Viry, které napadnou játra a způsobí zánět, sníží jejich funkci. Tyto viry se přenáší například nechráněným pohlavním stykem, kontaminovanou vodou nebo potravinami, nebo také kontaktem s infikovanou osobou. Nejčastějším virem je Hepatitida A, B a C.
Autoimunití onemocnění jater
Onemocnění, při kterých váš vlastní imunitní systém napadá některé části vašeho těla. Můžeme mezi ně zařadit autoimunitní hepatitidu, primární bilární nebo sklerotizující cholangitidu.
Genetická onemocnění
Někdy za onemocnění jater může i geneticky dané onemocnění. Jedná se o abnormální gen, který zdědíte od jednoho, nebo i od obou rodičů. Může dojít k hromadění látek v játrech, a poté i k jejich poškození. Genetická onemocnění jsou hemochromatóza, Wilsonova nemoc, a také nedostatek antitrypsinu alfa–1.
Rakovina
Rakovina jater je většinou tichý zabiják, o kterém se dlouho neví a proto není včas léčen. Známá je rakovina jater, ale i žlučovodů, dále pak i jaterní adeom.
Jiná onemocnění
Cirhóza jater způsobená dlouhodobou nadměrnou konzumací alkoholu, steatóza, známá také jako ztučnělá játra. k K poškození jater může dojít i při nadměrném užívání některých léků, nebo i přírodních bylinných produktů.
Prevence
Při dodržování zdravého životního stylu a správné ochrany snížíte riziko onemocnění, mezi ně patří:
- Pijte alkohol s mírou, nejlépe příležitostně
- Nechte se proti žloutence očkovat
- Užívejte léky s rozvahou, a jen ty volně dostupné
- Vyhněte se kontaktu s krví i jinými tělními tekutinami cizích lidí
- Dodržujte správné hygienické návyky
- Při práci s chemikáliemi používejte ochranné pracovní pomůcky
- Vyhněte se rizikovému chování jako je užívání nelegálních návykových látek a nechráněný pohlavní styk.