Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou

Infekce virem herpes simplex (HSV),  je poměrně častá. Nepříjemných oparů se můžete poměrně snadno zbavit i pomocí domácí léčby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přesto, že se o herpesu simplex příliš nehovoří, je velmi častý. Obecně se HSV nepovažuje za závažný zdravotní problém, i když se jedná o celoživotní onemocnění. Herpesové puchýřky mohou způsobovat bolest a nepohodlí, ale domácí prostředky mohou pomoci tyto příznaky zmírnit a napomoci rychlejšímu hojení. Zdravotní sestra Dominique Fontaine upozorňuje, že ačkoli bývá domácí léčba účinná, pokud se zdá, že nic nezabírá, domluvte si schůzku s lékařem. Ten může najít vhodný lék a doporučit další doplňkovou léčbu.

Co je to herpes simplex?

Virus herpes simplex je virová infekce, která způsobuje genitální a orální herpes. Mnoho lidí žije s asymptomatickým HSV, což znamená, že mají virus, aniž by u nich kdy propukl nebo se objevil aktivní herpes.

U jiných se mohou občas vyskytnout malé, tekutinou naplněné puchýřky nebo vřídky. Tyto puchýřky se nejčastěji objevují na genitáliích nebo v ústech a na rtech, ale mohou se objevit i na rukou nebo prstech a dalších částech těla. HSV se může přenášet pohlavním stykem, ale virus se může přenášet i jinými způsoby. Kolem oparu panuje velké stigma, ale ve skutečnosti je tento virus velmi častý – a není se za co stydět.

Obecné zásady a doporučení

Zde je několik obecných tipů, jak pečovat o ohniska nákazy.

Pokud máte opar:

  • Vyhoďte zubní kartáček a použijte nový.
  • Dopřejte si odpočinek, vitamín C a doplňky stravy se zinkem, obzvláště když zažíváte velký stres.
  • Používejte hypoalergenní, bezbarvý balzám na rty, který chrání vaši pokožku před sluncem, větrem a působením chladu.
  • Během epidemie se s nikým nedělte o hrnky ani o nápoje.
  • Nesnažte se opar během jeho hojení vysušovat nebo jinak zasahovat do jeho průběhu.

Pokud u vás propukne genitální opar:

  • Noste bavlněné spodní prádlo a volné oblečení.
  • Dopřejte si dlouhé teplé sprchy a po zbytek dne udržujte oblast v čistotě a suchu.
  • Nedávejte si dlouhé horké vany, nepoužívejte vířivku.
  • Vyvarujte se pohlavnímu styku. Virus je možné přenést, i když použijete kondom.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí prostředky na zmírnění projevů a léčbu herpes

Tyto osvědčené domácí prostředky mohou pomoci zmírnit otoky, svědění a pálení způsobené propuknutím infekce. Potřebné prostředky již pravděpodobně máte v kuchyňské skříňce nebo v lékárničce.

1) Teplý obklad

Může být užitečné přiložit teplý obklad, jakmile ucítíte, že se vám tvoří vřídek. Pokud se již bolák vytvořil, může teplo pomoci minimalizovat bolest a otok. Suchý teplý obklad si můžete vyrobit tak, že naplníte ponožku do poloviny rýží a necelou minutu ji ohříváte v mikrovlnné troubě.

2) Chladivý obklad

Ke snížení otoku můžete použít také studený obklad. Na postižené místo přiložte ledový obklad nebo čistou měkkou žínku naplněnou ledem. Opakujte podle potřeby každé 4 hodiny. Dbejte na to, abyste led nikdy nepřikládali přímo na kůži.

3) Pasta z jedlé sody

Aplikace pasty z jedlé sody může pomoci vysušit postižené místo a zmírnit svědění. Za tímto účelem namočte vlhký vatový tampon nebo vatovou tyčinku do malého množství čisté jedlé sody a naneste ji na postižené místo.

4) Pasta z kukuřičného škrobu

Pasta z kukuřičného škrobu může také vysušit ložiska a zmírnit svědění. Opět namočte vlhký vatový tampon nebo tyčinku do malého množství kukuřičného škrobu a naneste ji na postižené místo.

5) Česnek k lokálnímu použití

Starší výzkumy naznačují, že česnek může mít antivirové účinky proti oběma kmenům oparu. Rozdrťte čerstvý stroužek česneku a smíchejte ho s olivovým olejem, aby se zředil. Tuto směs můžete aplikovat na bolavé místo až třikrát denně.

6) Jablečný ocet 

Jablečný ocet je známý pro své protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Chcete-li využít některé z těchto výhod, smíchejte jeden díl jablečného octa se třemi díly teplé vody a naneste na postižené místo.

7) Drcené skořápky

Účinnost tohoto prostředku není podložena žádným vědeckým výzkumem, ale jeho zastánci tvrdí, že skutečně funguje. Rozdrťte skořápky z vařených vajec, čím jemněji je nadrtíte, tím lépe. Každé ráno si dejte na lačno špetku tohoto prášku a zapijte vodou. Vaječné skořápky údajně fungují i jako prevence zubního kazu, posilují kosti a nehty.

Co pomáhá na opary vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články