Se zeleným čajem opatrně: Kolik šálků denně je maximum, aby nedošlo na vedlejší účinky

Ve vhodných dávkách zelený čaj prospívá vašemu zdraví, mozku i hezké postavě, kterou oceníte v plavkové sezóně. V nadměrném množství ale umí i potrápit.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ať už s ním začínáte den anebo si ho vychutnáváte v rámci čaje o páté, lístky čajovníku čínského (ano, takto neoriginálně se tato asijská rostlina jmenuje) si nejspíš vybojovaly stálé místo i ve vaší domácnosti. Není divu. Kromě chuti se zelený čaj může pyšnit i úctyhodným seznamem zdravotních benefitů. Ale jak říká lidová moudrost, všeho s mírou. U zeleného čaje to podle registrované dietoložky Kayly McDonell platí dvojnásob.

Co vám výrobci zeleného čaje neřeknou

Zrádné složky v zeleném čaji jsou dvě, obě začínají na písmeno K a ani jednou z nich není vhodné zaplavovat svůj organismus. Jedná se o kofein a katechin. Když to přeženete s kofeinem, důsledky nejspíš znáte z vlastní zkušenosti: hlava jako střep, nervy na dranc, rozbouřený žaludek a v noci jen třeštíte oči na tmu kolem sebe. Podle studie z roku 2013 by denní konzumace kofeinu neměla přesáhnout 300 mg.

Zatímco o kofeinu se diskutuje už roky, katechin si cestičku do obecného povědomí teprve dláždí. Umí být hrdina (jako když pomáhá spalovat tuky), ale taky záporák. Zvlášť pokud trpíte na nedostatek železa. Mezi ohrožené skupiny patří především děti, těhotné ženy a ženy právě menstruující. Podle studie z roku 2001 totiž katechin obsažený v zeleném čaji snižuje vstřebávání železa. Jeden šálek klidně až o 80 %.

Když chcete, aby vám zelený čaj prospíval

Na začátek nudná technikálie. Jeden šálek si v tomto kontextu můžete představit jako 240 ml, což je doopravdy jen pár, i když spíše žíznivých, loků. Kolik takových šálků denně se hodí vypít? Odborníci studovali vliv zeleného čaje v souvislosti s různými druhy rakoviny, cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami. Podle dietoložky McDonell z jejich práce vyplývá, že optimální množství se pohybuje někde mezi 3 až 5 šálky zeleného čaje denně.

Plantáž zeleného čaje iZdroj fotografie: Unsplash

Proč zelený čaj rozhodně nezatracovat

Když vychytáte množství, můžete si výhody zeleného čaje užívat naplno a bez obav. Jestliže v přemíře katechiny sabotují vaši snahu dodat svému tělu železo, v té správné míře mohou přispět k prevenci rakoviny prostaty u mužů a rakoviny prsu u žen. Kofein pak v součinnosti s katechinem pomáhá zrychlit váš metabolismus a můžete díky nim spálit až 100 kalorií denně navíc. To vše, když se zeleným čajem nepřepijete a nepodceníte přípravu.

Jak často pijete zelený čaj vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články