Oteklé nohy a kotníky v horkém počasí jednou provždy minulostí. Stačí zařadit do stravy čtyři běžné potraviny dostupné za pár korun

Mnoha lidem v tropických dnech otékají kotníky či končetiny. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak otoky vyřešit.

Příznaky onemocnění jater - otoky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důvodem k otokům nohou bývá většinou horko, hormonální nerovnováha během těhotenství nebo menopauzy, nadváha či nedostatek pohybu, způsobený dlouhým sezením v práci či stáním na nohou. V mnoha případech jde také o chronická žilní onemocnění jako například žilní nedostatečnost, například tvorba varixů nebo křečových žil. Otoky bývají velmi nepříjemné, protože jsou doprovázeny krom snížené pohyblivosti i bolestí, mravenčení a změnám barvy pokožky.

Jezte pestrou stravu a hýbejte se

Otoky končetin nemusí ale souviset jen s horkým počasím. Může se jednat i o onemocnění některých orgánů, nejčastěji ledvin, srdce nebo jater. A co se týká například ledvin, ty řídí v našem těle hospodaření s vodou. Pokud tedy dojde k narušení jejich funkce, velmi často nám otékají nohy. Pokud máte zaměstnání, kde sedíte nebo stojíte bez dostatečného pohybu, může docházet ke stagnaci svalstva. Následně pak nebude správně fungovat ani žilní systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K úlevě od otoků vám pomůže v prvé řadě vyvážená a pestrá strava v kombinaci s dostatečným pitným režimem. Je dobré snížit množství soli v jídle na minimum a zařadit potraviny obsahující draslík, jako jsou banán, česnek, petržel či špenát. Můžete zařadit také bylinky, jako kaštan koňský, který podporuje žilní systém a napomáhá otokům předcházet. Další důležitou věcí je pohyb. Z toho důvodu se hýbejte kdykoli to jen bude možné. 

Významně pomoci může i otužování

Choďte do práce pěšky a namísto výtahu použijte schody. Během sezení dávejte nohy na podložku na vyvýšená místa. Občas se nezapomeňte protáhnout a můžete zkusit masírovat akupresurní body na nohou. V případě potřeby můžete nohy ochlazovat vodou z rozprašovače nebo otíráním vlhkým hadříkem. Blahodárná je pak studená sprcha před spaním. Důležité však je, zvykat si na studenou vodu při sprchování postupně. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Začínejte nejprve s vlažnou vodou, poté můžete přidávat chladnější. Když budete mít odvahu a chuť, tímto způsobem se lze začít zlehka otužovat po celém těle. Vždy při sprše studenou vodou začínejte nohami a následně se přibližujte blíže k srdci. Mějte vždy na paměti, že co se otoků týče,  pokud jsou velmi časté a bolestivé, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Může se totiž jednat i o některé ze závažnějších onemocnění. 

Zdroj: MARPLE SPRINGS FOOT CENTER

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články