Ovlivňuje mléko hladinu cholesterolu v krvi? Nový výzkum tuto otázku zodpověděl

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je nebezpečnou situací, která vede k neblahým zdravotním následkům – především chronickým problémům se srdcem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se zvýšenou hladinou cholesterolu se potýká hodně lidí. V důsledku tohoto stavu rovněž roste riziko srdečních a dalších chronických onemocnění. Váš životní styl, především strava, dokáže cholesterol značně ovlivnit – jak pozitivně, tak negativně. Výzkum ukázal, jak je to s mlékem a jeho vlivem na cholesterol.

Váš organismus může být intolerantní na laktózu

Intolerancí se rozumí částečná až úplná neschopnost zpracovávat laktózu obsaženou v mléce a produktech z něj. Téměř tři čtvrtiny lidí jí trpí. Její příčinou je vrozený nedostatek enzymu potřebného ke štěpení laktózy. Konzumací mléka a mléčných výrobků pak tělo zbytečně zatěžujete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud intoleranci máte, a přesto mléčné výrobky dále konzumujete, mohou se u vás vyskytnout různé příznaky. Mezi ně patří například zažívací problémy, které jsou nejčastější. Dříve se dokonce i myslelo, že dlouhodobé pití mléka může vést ke zvýšené hladině cholesterolu. Ale je tomu opravdu tak?

Zvýšená hladina cholesterolu je nebezpečná

Při problémech s cholesterolem je lidem vždy doporučována změna jídelníčku. Je všeobecně známo, že konzumace tučných, mastných a slaných jídel ve velkém množství má špatný vliv na cholesterol. I malými změnami však můžete jeho hladinu dostat zpět pod kontrolu. Jíst zdravé porce plné živin vám přispěje k celkovému zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mléko občas bývalo spojováno s cholesterolem. Někteří ho považovali za příčinu jeho zvýšené hladiny. Průzkumy však v této oblasti nebyly dostatečné, a tak se názory odborníků na toto téma často různily. Proto se vědci rozhodli vytvořit novou studii, aby se jednou provždy zjistilo, zda pití mléka s cholesterolem opravdu souvisí.

Má mléko pozitivní nebo negativní vliv na cholesterol?

Výzkum se zakládal na tom, že zdraví lidé pili více mléka než lidé s intolerancí. A výsledky byly opravdu překvapivé. Navzdory prvotním předpokladům se zjistilo, že mléko je zdravou součástí vašeho jídelníčku. Zdraví lidé konzumující více mléka měli nejen nižší hladinu cholesterolu, ale navíc u nich došlo ke snížení rizika srdečních onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mléko a mléčné výrobky jsou totiž skvělým zdrojem hned několika vitamínů (D, A, B, …), vápníku a hořčíku. A jsou to především minerály v nich obsažené, které přispívají ke zdraví vašeho srdce. Bylo tudíž prokázáno, že nemají negativní vliv na váš cholesterol. Pokud máte tedy s jeho hladinou problémy, nemusíte se mléku vyhýbat, a to ani tomu plnotučnému.

Zdroj: Verywellhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces