Zázračná bylina přinášející průlom v léčbě rakoviny. Mnozí ji považují za pouhý plevel, v čínské medicíně jde o skvost

Vědci mají naději na objevení nového léku na rakovinu. Pelyněk se ukázal jako účinný při boji s rakovinou u zvířat. Nyní proto zkoumají možnosti využití u lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sloučenina pelyňku ročního – Artemisia annua – by mohla v budoucnu pomoci při léčbě rakoviny. Artemisinin se v současné době pro své léčebné účinky hojně využívá zejména v čínské medicíně. Vědci se proto rozhodli sloučeninu podrobit výzkumu, který se ukazuje jako nadějný. V současné chvíli disponují výsledky, které prokazují, že má potenciál pro potlačování růstu nádorů a jejich metastazování.

Prozatím se využívá v alternativní medicíně

Pelyněk roční je 0,5 metru až 1,2 metru vysoká, jednoletá a v České republice vcelku hojná bylina. V současné chvíli se používá v celé řadě přírodních tinktur či doplňků stravy. Populární je jeho využívání zejména v čínské medicíně nebo při léčbě malárie. Díky svým účinkům je vhodný pro nasazení „v boji“ proti horečce, zánětům, bakteriálním infekcím, bolestem hlavy, či právě proti zmiňované malárii (doporučuje zejména WHO – Světová zdravotnická organizace).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem k jeho výjimečným účinkům začali vědci zkoumat i možnost využití této byliny, potažmo její sloučeniny, pro léčbu rakoviny. Dlouhodobé výzkumy probíhaly za využití pokusných zvířat trpících rakovinou. Při podávání artemisininu těmto zvířatům mohli vědci pozorovat potlačení dalšího růstu nádorů, popřípadě absenci jejich dalšího metastazování.

Výzkum potenciálu rostliny bude pokračovat

Pokračovat ve výzkumech se vědci rozhodli na základě vyhodnocení dat ze studií, které proběhly mezi lety 1983 až 2018 a zabývaly se účinky artemisininu a jeho derivátů na rakovinné bujení. Vědci se domnívají, že artemisinin reaguje se železem a v organismu vytváří volné radikály, což jsou sloučeniny ničící buňky. Protože rakovinné buňky ke svému růstu a množení potřebují vysoké množství železa, absorbují i tyto volné radikály, které vedou k jejich poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V kombinaci s chemoterapií by pak využití artemisininu mohlo pomoci vyléčit rakovinu snáze než jiné, „klasické“ formy léčby. Nicméně výzkum doposud probíhal pouze na zvířatech, proto je v něm nutné nadále pokračovat a zahrnout do něj i lidi. Vědci tak budou zkoumat možné nežádoucí a vedlejší účinky této formy léčby a její celkovou bezpečnost. Doposud nebyl přímý účinek na rakovinné bujení u lidí prokázán, avšak řada vědců je v tomto ohledu optimistická.

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články