Podle čeho poznat, že pijete příliš mnoho alkoholu a jeho konzumace začíná hraničit s alkoholismem

Rádi si po těžkém dni dáte skleničku vína a o víkendu si s přáteli dopřejete i nějakého toho panáčka? Hranice mezi dopřáváním si a alkoholismem může být tenčí, než si myslíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alkohol je součástí našich životů. Zdá se, že je jakýmsi sociálním mazivem. Alkohol zkrátka v mnoha případech neodmyslitelně patří k nejrůznějším oslavám, setkáním nebo společenským událostem. Při každém připijení na zdraví je však třeba myslet na to, že přílišná konzumace alkoholu na večírcích nebo kdekoli jinde může být příznakem alkoholismu. Jak však poznat, že máme problém s alkoholem?

Kdy mluvíme o alkoholismu?

Obecně se mluví o alkoholismu v okamžiku, kdy má požívání alkoholických nápojů negativní vliv na sociální vztahy člověka. Potíže s pitím značí také dlouhodobá chuť na alkoholické drinky, kterou nelze překonat. Jednoduše řečeno, alkoholik zkrátka pije častěji, než by sám chtěl a pití mu narušuje běžný život a vztahy s přáteli, rodinou či kolegy. Bez skleničky alkoholického nápoje si takový člověk nedokáže představit den. Často si pak dopřává alkohol již místo snídaně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vznik závislosti na alkoholu ovlivňuje mnoho faktorů. Věděli jste, že jedním z nich je také dědičnost? Děti osob závislých na alkoholu mají asi o 40% větší pravděpodobnost, že se také stanou závislými. Lidé, kteří vyrůstali v rodině alkoholika, by se tak měli alkoholu raději úplně vyvarovat a po celý svůj život abstinovat. Mohlo by se totiž lehce stát, že tomuto démonu propadnou také, ačkoli to u svého rodiče odsuzovali. Častěji se to přitom stává mužům než ženám. Přitom ženy mají obecně větší problém s odbouráváním alkoholu.

Jak poznat alkoholismus?

Závislým se samozřejmě nikdo nestane ze dne na den. Proces návyku trvá i několik dlouhých let. Záleží však na tom, v kolika letech začnete alkoholu holdovat. Dospělí se totiž závislými většinou stávají až po pěti letech častého popíjení. Zatímco mladiství okolo 15 let propadnou alkoholu už během pouhého půl roku. A jak alkoholismus poznáte? Nejprve má dotyčný sklenku po ruce ve volných chvílích, případně pokud ho něco trápí. Později už alkohol upřednostňuje před rodinou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postupně můžete pozorovat abstinenční příznaky jakou jsou poruchy spánku, podrážděnost, neklid, bolesti hlavy či nevolnost. Přidat se může i nadměrné pocení či třes rukou. Může dojít k sexuální dysfunkci, úbytku váhy, bolesti nohou, poruchám rovnováhy, kožním defektům a edémům. Alkoholik může trpět poruchami paměti, soustředění i úzkostmi. Pokud pije člověk pravidelně , škodí také srdci, játrům, nervové soustavě a cévám. Proto se často objevují potíže s poruchami trávicího traktu, slinivky břišní, žaludku nebo ledvin.

Zdroj: Harvard Health Publishing

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články