Pokud se nechcete budit s bolavými zády a vyčerpaní, zvolte ke spánku správnou polohu. Podle lékařů je jen jedna

Spánek je pro lidské zdraví nepostradatelný. Když ale budete spát v nevhodné poloze, sotva se dočkáte příjemného odpočinku.

i Zdroj fotografie: Deposipthotos
                   

Člověk nemůže pracovat jako stroj a zůstat bez možnosti relaxace. On vlastně ani ten stroj nevydrží pracovat věčně, protože to není perpetuum mobile. Na řadu pak přichází odpočinek a hlavně spánek, který dodává potřebnou energii pro další dny. Lékař Nicholas Michael Dalesio MD se zabývá poruchami spánku a obstrukční spánkovou apnoe. Ví tedy moc dobře, jak působí na lidský organismus. Kvalitní spánek vyžaduje i vhodnou polohou, která dokáže ulevit při zdravotních potížích.

Na zádech, nebo na boku

Tak schválně, na které straně nejraději spíte vy? Je to na zádech nebo na některém z boků? O pozici na zádech se říká, že je velmi zdravá pro noční odpočinek bez toho, aby se člověk probudil s bolestí v zádech. Je tedy vhodné usínat právě takto. Ovšem nedávný výzkum ukázal, že ani poloha na boku nemusí být tak špatná. Ta je častější u starších dospělých i u těch, kteří se potýkají s nadváhou nebo obezitou.

Jaké výhody nabízí spaní na boku

Spánek na boku přináší nesporné výhody. Je to zejména snížení bolestivosti kloubů i dolní části zad, lepší trávení v podobě omezení pálení žáhy, nadýmání a zácpy. Prospěšný může být i při fibromyalgii – poruše postihující svaly a měkkou tkáň a projevující se chronickou bolestí, citlivostí, únavou i poruchami spánku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Někdo je schopen usnout kdekoliv, třeba i na ulici

Při spaní na boku dochází také k omezení chrápání, které bývá typickým příznakem obstrukční spánkové apnoe. Ta může mít na svědomí vznik hypertenze, arytmie, cukrovky, infarktu, mrtvice.

Na které straně je nejlepší spát

Otázkou je, která boční strana je lepší. Je to levá, nebo pravá? Ve spánku se člověk pohybuje a nevydrží v jedné poloze po celou noc. Chce to vyzkoušet, který bok přináší větší úlevu. Pochopitelně záleží i volbě matrace. Zde se nabízí jako více než vhodná taková, která není ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Poloha plodu, tedy na boku s pokrčenýma nohama, patří mezi nejoblíbenější. Omezuje bolesti v zádech i chrápání.

Která poloha pro spánek je pro vás nejpříjemnější?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články