Velikost pasu jako ukazatel ohrožení cukrovkou. Změřte si ho a během pár sekund zjistíte, zda vám hrozí nebezpečí

Většina z nás není zvyklá naslouchat svému tělu. Spoustu onemocnění jsme ale schopni včas odhalit i sami doma, a předejít tak nevratnému poškození.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věděli jste, že si spoustu nemocí můžete odhalit i v pohodlí svého domova jen tím, že budete věnovat pozornost znamením, které vám vaše tělo dává? Stačí, abyste svému tělu otevřeně naslouchali a můžete si tak zajistit to, že některé onemocnění podchytíte v raném stádiu a zajistíte si tak včasnou diagnózu a s velkou pravděpodobností i úspěšnou léčbu. Vyzkoušejte některý z jednoduchých testů, ať už kreslení hodin, pozorování okna aj.

Velikost pasu jako ukazatel ohrožení cukrovkou

Změřte si pas asi 2 cm nad pupíkem a můžete se tak dozvědět, zda máte vyšší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou. Pokud je obvod pasu ženy větší než 87 cm a v případě muže větší než 100 cm, spadáte tak pravděpodobně do ohrožené skupiny. Důležité je dodávat svému tělo vyváženou stravu, mít dostatek zdravého pohybu a tělo také dostatečně hydratovat.

iZdroj fotografie: Pexels

Obvod pasu může mnoho prozradit o ohrožení cukrovkou

Kreslení hodin jako ukazatel ohrožení demencí

Nakreslete si na papír hodiny, a pak požádejte někoho, aby vám řekl příklad času, např. 12:50. Vaším úkolem bude čas na hodiny správně zakreslit. Byť se může jednat o jednoduchý úkol, dochází při něm v těle ke spoustě procesů. Uvědomění času, koordinace pohybu paže, prostorové a vizuální vnímání apod. Pokud se vám čas nepodaří v relativně krátkém čase zaznačit, může se jednat příznak ranného stádia demence.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud máte problémy s rozpoznáním či zakreslením času, může to znamenat ranné stádium demence

Shtangeův test dechu

Tento test se používá pro včasné rozpoznání onemocnění dýchacích cest. Před testem si v klidovém režimu po dobu 30 sekund změřte svou tepovou frekvenci. Poté se 3x bez výdechu nadechněte a zadržte dech. Snažte se dech zadržet co nejdéle a čas si měřte. Po vydechnutí si zapište, jak dlouho se vám dech podařilo zadržet a znovu si změřte tepovou frekvenci.

iZdroj fotografie: Pexels

Onemocnění dýchacích cest si můžete odhalit jednoduchým testem se stopkami

Pokud jste dech zadrželi méně než 40 s, může to značit ranné stádium onemocnění dýchacích cest, a to ať už astmatu, bronchitidy, nebo jiných. Důležitý je také výklad případného zvýšení tepové frekvence. Pokud vaše tepová frekvence zůstala stejná, případně se zvedla o 1-20%, je to přirozená reakce těla. pokud se ale tepová frekvence zvedla o více než 20 %, může to být také příznak onemocnění dýchacího systému, protože váš kardiovaskulární systém potřebuje více kyslíku.

Test zraku a sluchu

Jednoduchý test zraku provedete pohledem na okno. Dívejte se na okno po dobu 30 sekund, a poté zavřete oči. Otevírejte poté střídavě levé a pravé oko. Pokud se vám čáry začnou vlnit, nebo se obraz začne dokonce mlžit, může se jednat o ranné stádiu makulární degenerace nebo nevratné ztráty zraku.

iZdroj fotografie: Pexels
Jednoduchý test s oknem dokáže včasně odhalit onemocnění zraku

Sluchový test si můžete provést tak, že se pokusíte jedním a poté druhým uchem poslouchat rozhovor dvou lidí ze vzdálenosti 4-5 metrů. Provádějte jej ovšem v tišším prostředí, v přeplněné kavárně tento test kvůli rozptylujícím okolním zvukům nebude fungovat. Pokud na tuto vzdálenost dobře neslyšíte, zmiňte se o tom lékaři při příští pravidelné prohlídce. Může se jednat o počáteční stádium onemocnění uší.

Znáte nějaký podobný test? Podařilo se vám někdy odhalit onemocnění? Jaké?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články