Pomocník pro játra jménem ostropestřec: Bojí se ho i křečové žíly, pomocnou ruku podá i při onemocnění žlučníku a sleziny

Ostropestřec je velmi oblíbená bylina v lidovém léčitelství. Pomáhá zejména při onemocněních jater, vytáhne vás však i z kocoviny a zmírní psychické obtíže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přesto, že se ostropestřec mariánský (Silybum marianum) používá v lidovém léčitelství již velmi dlouhou dobu, široké popularity se mu dostává až v posledních několika letech. Jak vysvětluje nutriční specialistka Helen West, RD, ostropestřec je nejdůležitější bylinou při problémech s játry. Může však pomoci i při jiných obtížích – od kocoviny po křečové žíly.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec pochází ze Středomoří. Je to teplomilná rostlina, které se daří na slunných a suchých místech a vyskytuje se téměř ve všech částech světa. Podobá se bodláku, dorůstá výšky 2-3 m, má fialové květy a bílé mramorované listy, které podle tradovaných příběhů vznikly tak, že na ně spadla kapka mléka Panny Marie.

Nejdůležitější účinnou látkou ostropestřce je sloučenina s antioxidační aktivitou extrahovaná z jeho zralých semen známá pod souhrnným názvem silymarin. Silymarin se skládá z několika flavonoidů (např. silibinin, silidianin, silicrystin), které hrají klíčovou roli při vylučování toxinů a podporují regeneraci jater. Silymarin má také protizánětlivé účinky (proto se doporučuje k léčbě lidí trpících například hepatitidou nebo zánětem jater) a brání ničení jaterních buněk.

Přínosy silymarinu

Kromě pozitivního vlivu na játra má i další možnosti využití. Doporučuje se zejména na:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • křečové žíly
  • onemocnění žlučníku a sleziny
  • poruchy krevního oběhu
  • psychické obtíže

Ostropestřec a vědecký výzkum

Ostropestřec je v posledních letech hojně zkoumán, jeho pozitivní vliv na lidské zdraví se tak podařilo i vědecky podložit. 

  • Několik studií prokázalo, že sloučeniny obsažené v ostropestřci mohou z těla odstraňovat toxiny (např. alkohol), zmírňovat záněty a podporovat tvorbu nových jaterních buněk.
  • Při studiích na zvířatech bylo prokázáno, že bylina zlepšuje funkci jater a může být použita k léčbě jaterních onemocnění způsobených alkoholem, jako je cirhóza.
  • Je široce používán k léčbě virové hepatitidy (zejména hepatitidy C), ačkoli vědecké důkazy nejsou vždy jednoznačné. Jedna studie na malém vzorku však zaznamenala jasný pozitivní účinek: u pacientů s hepatitidou C došlo po užívání ostropestřce k významnému snížení virů a téměř u poloviny účastníků kleslo množství viru po dvou týdnech léčby na sotva zjistitelnou úroveň.
  • Existují také studie, které prokazují protirakovinný účinek silymarinu, ale k potvrzení tohoto účinku je zapotřebí dalšího výzkumu. 
  • Ostropestřec mariánský může také pomoci při nákaze plísněmi.
iZdroj fotografie: Depositphotos

V jaké formě je ostropestřec k dispozici

Většina komerčně dostupných produktů se vyrábí ze semen ostropestřce mariánského, i když nadzemní listová část výhonu se může používat i v sušené formě. V lékárnách nebo obchodech s bylinami jsou nejčastěji k dostání tinktury z ostropestřce mariánského (kapky, olej), ale můžete jej zakoupit i v kapslích.

Z částí rostliny lze také připravit čaj, ale je důležité si uvědomit, že silymarin je ve vodě nerozpustný, takže je účinný pouze jako čaj při mírných potížích (např. při kocovině).

Nežádoucí účinky a lékové interakce

Ostropestřec mariánský (a silymarin) mají jen mírné vedlejší účinky (předávkování může způsobit nadýmání nebo průjem), takže jej lze užívat bezpečně. Před jeho užitím byste se však měli poradit se svým lékařem. To je důležité zejména proto, že silymarin může ovlivňovat účinky některých léků, jako jsou antidepresiva, antikoncepce, léky proti alergii, léky na snížení cholesterolu nebo léky na ředění krve.

Na jaké další neduhy ostropestřec využíváte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články