Existuje opravdu hodně potravin, které jsou prospěšné pro naše tělo. Některé z nich ovšem ve velkém množství mohou více uškodit, než pomoci.
Některá jídla jsou zdravá a prospívají vašemu tělu. Ve velkém množství se z nich však mohou stát potraviny pro tělo nebezpečné. V tomto případě určitě platí pravidlo, že méně je někdy více. Podívejte se na osm potravin, které jsou opravdu přínosné jen v určitém množství a jejichž nadbytek by mohl vašemu organismu spíše škodit. Tématem se zabývá Adda Bjarnadottir.
Omega-3 a skořice
Je známý fakt, že omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdraví. Bojují proti zánětům a hrají roli ve vývoji mozku. Také snižují riziko srdečních onemocnění. Příliš mnoho omega-3 mastných kyselin však může uškodit. Obvyklá dávka je do 6 gramů denně. Velké množství látky může mít za důsledek ředění krve a může zapříčinit toxicitu vitaminu A. Podobné je to s tuňákem, který obsahuje vitamin D, omega-3 mastné kyseliny a bílkoviny. Ve vyšším množství může způsobit mnoho nepříznivých zdravotních účinků, jako jsou potíže se zrakem nebo vývojová opoždění.
Pozor si dejte také na skořici. Je voňavá a chutná, má vysoký obsah antioxidantů a bojuje proti zánětům. Obsahuje však také velké množství sloučeniny kumarin. Právě ta může být ve velkém množství škodlivá. Konzumace velkého množství kumarinu by mohla způsobit jaterní toxicitu nebo také rakovinu. Pochopitelně, pokud větší množství skořice obsahuje nějaký recept, je to v pořádku. Není však dobré jíst jí více než půl lžičky denně.
Káva i muškátový oříšek
Muškátový oříšek má jedinečnou chuť. Používá se do jídla, koňaků nebo koláčů. Muškátový oříšek obsahuje sloučeninu myristicin. Je to psychoaktivní látka, která může ve velkém množství způsobit záchvaty, arytmie, nevolnosti, bolesti, závratě a halucinace. Káva je nabitá antioxidanty a má zdravotní přínosy pro játra. Kofein obsažený v kávě však může působit negativně například na srdce nebo na žaludek. Také konzumace jater by měla být střídmá. Obsahují vitamíny, které ve velkém množství mohou ublížit.
Na pozoru se mějte i před brukvovitou zeleninou. Ta zahrnuje brokolici, růžičkovou kapustu nebo zelí. Sloučeniny v této zelenině mohou narušovat schopnost těla absorbovat jód, což může přispět ke stavu zvanému hypotyreóza, tedy snížená funkce štítné žlázy. Také para ořechy je nutné jíst jen v určitém množství. Obsahují totiž selen, který je pro tělo důležitý, ale ve velkém množství může být toxický. Konzumací para ořechů se snadno můžete dostat nad horní hranici bezpečného přijmu selenu.
Jaké zkušenosti máte s předávkováním nějakou potravinou?