Míchaná vajíčka i palačinky mohou být jedovaté aneb Problém nepřilnavého nádobí

Nepřilnavé pánve jsou rozšířeným a často používaným nádobím. Zabraňují připalování pokrmů a i jejich čištění je o poznání snazší. Nesou s sebou však skrytou hrozbu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nepřilnavé pánve používají lidé na celém světě, protože příprava jídel i následné mytí je jednodušší. Nepřilnavý povrch je ideální pro obracení palačinek, smažení vajec i vaření pokrmů, které by se jinak mohly snadno na pánev či hrnec přichytit. Jak vysvětluje expert na výživu Jared Meacham, Ph.D., kolem nepřilnavých povrchů, jako je například teflon, však panují kontroverze. Některé zdroje tvrdí, že jsou škodlivé a mohou způsobit i rakovinu, zatímco jiné zdroje trvají na tom, že je jejich používání zcela bezpečné.

Problém nepřilnavých povrchů

Většina nepřilnavých povrchů obsahuje chemikálie, které poškozují lidské zdraví a životní prostředí. Jedná se o per- a polyfluorované sloučeniny (PFAS), což je skupina chemikálií používaných k výrobě nepřilnavých, skvrnám odolných a voděodolných povrchů. Některé sáčky na popcorn do mikrovlnné trouby, obaly na jídlo z rychlého občerstvení, pláštěnky a další spotřební výrobky využívají kluzkých vlastností těchto chemikálií.

PFAS a jejich produkty se bohužel hromadí v životním prostředí a mohou poškozovat lidské zdraví a potenciálně způsobovat abnormální hladiny hormonů štítné žlázy, sníženou reakci imunitního systému a rakovinu. Ne náhodou se těmto sloučeninám říká věčné chemikálie, protože v životním prostředí a v lidském těle přetrvávají velmi dlouho.

spálená palačinka na poškozené pánvičce iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepoužívejte poškozené pánve

Problém nastává obzvláště v případě, kdy se povrch nepřilnavého povrchu, který PFAS obsahuje, poškodí. Z porušeného nebo poškrábaného teflonového povlaku se mohou uvolnit tisíce nebo miliony plastových částic, které mohou kontaminovat potraviny a vést k obezitě nebo rakovině. Nová studie ukázala, že velké množství částic, které uniknou z poškozeného povrchu pánve, může kontaminovat potraviny škodlivými chemikáliemi. Toxické sloučeniny se v těle usazují. Nepřilnavé pánve, které jsou byť jen mírně poškozené, by se měly okamžitě vyhodit do koše.

Nejnovější vědecké poznatky

Podle této studie, která byla v prosinci 2022 zveřejněna v časopise Journal of the New York Times, může pouhá malá prasklina na povrchu pánve s teflonovým povrchem uvolnit přibližně 9 100 plastových částic. Vědci odhadli, že i když je pánev neporušená, i tak se při vaření mohou uvolňovat tisíce až miliony ultra malých teflonových plastových částic, protože nepřilnavé hrnce a pánve postupně ztrácejí svůj povlak. A protože některé z těchto částic nevyhnutelně skončí v potravinách, je důležité používat v kuchyni bezpečné nádobí.

Nádobí pečlivě vybírejte

Vystavení některým PFAS je spojeno se zvýšeným rizikem zdravotních potíží. Jedná se především o onemocnění jater, chronická onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak a některé druhy rakoviny. Z toho důvodu je potřeba vybírat takové pánve a hrnce, které PFAS neobsahují. Oblíbenou alternativou teflonu bez obsahu PFAS je nádobí s keramickým povlakem. Pokud používáte teflonové nádobí a nejste si jisti, zda PFAS obsahuje či ne, věnujte zvýšenou pozornost právě neporušenosti jeho povrchu.

Jaké pánve používáte nejčastěji?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články