Na suchou pokožku pozor, je to příznak nemocného orgánu

Suchá pokožka je poměrně častý příznak, za kterým mohou stát mnohá onemocnění. Obzvláště pozorní byste měli však být v případě, pokud nemizí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příliš suchá pokožka může naznačovat mnoho problémů, jako je například nedostatečný příjem tekutin, konzumace nezdravých potravin nebo přílišné používání různých přípravků na ruce a jiná místa na těle. Pokud je však problém příliš intenzivní a přetrvává již nějakou dobu, mohlo by se jednat o něco mnohem závažnějšího, a to včetně onemocnění důležitého orgánu. Pokud tedy příznak rozpoznáte, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem. 

Nebezpečný problém s játry

Extrémně suchou kůži lze pozorovat zejména u pacientů s cirhózou jater – takovému příznaku se někdy říká také pergamenová kůže. To především kvůli tomu, že je pokožka natolik suchá, že připomíná papír. Je tenká a vrásčitá, přičemž na sobě vykazuje rozšíření cév. Tuto nepříjemnou změnu vzhledu lze pozorovat zejména na krku, hrudníku, zádech, tvářích a pažích. Dalšími příznaky tohoto nebezpečného onemocnění jater poté mohou být: 

 • chronická slabost a únava
 • ospalost, přestože jste odpočívali celou noc
 • nevolnost, která může přicházet náhle
 • nechutenství (i k oblíbeným pokrmům)
 • silné bolesti svalů
 • bledě žlutá stolice a tmavší barva moči

Je také důležité brát na vědomí, že játra jsou orgánem, který nemá žádnou inervaci, takže když začnou selhávat, velmi často pacienti nemusí pociťovat žádné příznaky. Následky tohoto problému však bohužel mohou být velmi závažné pro vaše celkové zdraví a v některých případech dokonce i pro život. Právě proto je velmi důležité chodit na pravidelné prohlídky k lékaři a v případě rozpoznání jakéhokoliv podezřelého příznaku začít problém co nejdříve řešit (obvykle jako první přichází právě změny na kůži). 

Jak rozpoznat první příznaky nefunkčních jater

Játra jsou orgánem, u kterého nemusí být příznaky špatného zdravotního stavu zřetelné až po dobu několika let. „Játra nemají žádnou senzorickou inervaci, takže pokud se v nich stane něco špatného, velmi dlouho necítíte žádné varovné signály. Mají také velkou rezervu, zejména při chronických virových nebo alkoholových onemocněních, ale než se objeví první příznaky, může to trvat roky nebo i desetiletí,“ vysvětlil Krzysztof Gierlotka, hepatolog a specialista na infekční choroby.

iZdroj: Depositphotos

Přijměte některá doporučení 

Abyste si udrželi dobrou funkci jater a ochránili je před potenciálními nemocemi, je důležité dodržovat některá opatření. Jedná se zejména o: 

 • Zdravá strava: Snažte se jíst vyváženou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné produkty, kvalitní bílkoviny a zdravé tuky. Důležitá je také dostatečná konzumace vlákniny, která pomáhá s detoxikací a regulací trávicího traktu.
 • Omezte alkohol: Nadměrná konzumace alkoholu může způsobit vážné poškození jater. Pro jejich zdraví je nejlepší abstinenční režim.
 • Pitný režim: Naopak byste měli pít dostatek vody, abyste udrželi v těle hydrataci. Voda pomáhá při eliminaci toxických látek z těla a podporuje správnou funkci jater.
 • Vyhýbejte se se nadměrnému příjmu léků: Některé léky, zejména při dlouhodobém nebo nadměrném užívání, mohou poškozovat játra. Dodržujte proto dávkování a vždy si přečtěte jejich potenciální vedlejší účinky. 
 • Pravidelná fyzická aktivita: Pohyb a cvičení podporují celkové zdraví a cirkulaci krve, což může přispět k dobrému fungování jater.

Jak o svá játra pečujete vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články