Věčná otázka: Je pro hubnutí důležitější zdravá strava, nebo pravidelné cvičení? Lékař vysvětluje pravidlo 80/20

Zhubnout pár kilogramů je metou řady lidí, kterým se přes zimu vytvořily zásoby tukových polštářků. Bude lepší se zaměřit na skladbu stravy nebo na cvičení?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S hubnutím bývá potíž, protože obvykle nejde tak rychle, jak by si člověk představoval. Je třeba se obrnit trpělivostí a pravidelností, se kterou se věnuje pohybové aktivitě a svému jídlu. Zde se nabízí otázka, jestli je pro shazování přebytečných kilogramů lepší kvalitní strava nebo cvičení? Lékař Lawrence J. Cheskin, MD si myslí, že oba způsoby jsou podstatné, protože dohromady vytvářejí dobrý základ pro to, aby člověk zhubnul.

Nadváha a obezita mezi Čechy

Mírná nadváha trápí v České republice až 47 % mužů a 33 % žen, s obezitou pak bojuje 18,5 % Čechů. Jedná se o vysoká čísla, která znamenají, že problém s přebytečným kilogramy trápí spoustu lidí. Někteří se s daným stavem smíří a nic nehodlají měnit, ať už z pohodlnosti nebo proto, že jsou takto spokojeni. Jiní by ale rádi zhubli, takže se pouští do nejrůznějších diet a podrobují tělo cvičení, aby dosáhli kýžených výsledků.

Jaké výhody při hubnutí nabízí úprava stravy

Když jste se rozhodli zhubnout, jako první bude třeba udělat revizi vašeho jídelníčku. A to nejen v jeho skladbě, ale v množství stravy, kterou za den sníte. Základem pro hubnutí je kalorický deficit, tedy menší příjem energie než její výdej. To logicky vede k úbytku tukových zásob. Je třeba se přitom zaměřit na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a zdravých tuků. Z toho vyplývá nutnost omezit příjem živočišných tuků a cukrů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Sportovní aktivita je pro hubnutí velmi důležitá

Pravidlo 80/20 při shazování kilogramů

Oblíbené se při hubnutí stalo známé pravidlo 80/20, které říká, že úbytek hmotnosti je dílem 80 % stravy a 20 % cvičení. Uvedeme si na příkladu, jak to v praxi funguje. Pokud chcete zhubnout 500 kalorií, měli byste přijmout o 80 % kalorií méně (tj. o 400 kalorií) a zbytek 100 kalorií ( tj. 20 %) spálíte během cvičení. Je to jednodušší, než se snažit spálit 500 kalorií jen cvičením, které může být pro někoho časově náročné i fyzicky příliš namáhavé.

Proč je důležité při hubnutí cvičit

Pro hubnutí je zvýšená fyzická aktivita předpokladem, že se vám podaří svého cíle dosáhnout. Existuje spousta možností, jak cvičit. Silový trénink zachovává a buduje svalovou hmotu, která zvyšuje rychlost metabolismu. To vede k tomu, že i v klidovém režimu tělo spaluje více kalorií. Naproti tomu aerobní cvičení, tedy chůze, jogging, jízda na kole, po dobu aspoň 30 minut podporuje kalorický deficit a pomáhá spálit velké množství kalorií najednou.

Cvičte a zdravě se stravujte zároveň

Zhubnout znamená především najít v sobě silnou motivaci a chuť něco změnit. Pak už stačí upravit jídelníček a pustit se zároveň do některé fyzické aktivity, která vám činí radost. Klidně to může být pravidelná rychlá chůze, není třeba hned během nebo jezdit na kole. Klíčem ke zdravému a dlouhodobému hubnutí je současné používání optimální stravy a cvičení.

Kterému cvičení dáváte při hubnutí přednost?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články