Není vám cizí občasná pichlavá bolest na hrudi? Objevuje se v každém věku bez rozdílu pohlaví. Může dojít k celkové paralýze

Bodavá a ostrá bolest na hrudi často ty, u nichž se projeví, značně vyděsí. Navzdory své krátké délce trvání vás dokáže dokonale znehybnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velmi častou je mezi dětmi a teenagery rozšířená bodavá bolest na hrudi. Ta přichází znenadání a není podmíněná ani žádnou specifickou činností. Ačkoliv trvá jen několik vteřin, toho, koho postihne, dokáže pořádně potrápit. V ojedinělých případech dochází i k celkové paralýze či jiným vážnějším potížím. Ačkoliv je tato bolest široce rozšířená, hovoří se o ní pouze zřídka. V lékařské terminologii je nicméně popsaná a popsané jsou i příčiny jejího nenadálého vzniku.

Příčinou je svalové napětí či skřípnutý nerv

Popisovaná bodavá bolest se nazývá syndrom prekordiálního záchvatu. Mezi identifikované příčiny této nepříjemné obtíže se řadí útlak mezižeberního nervu či vyšší svalové napětí. To se projeví například tehdy, narovná-li se dítě ze shrbené pozice. V tom momentě může pocítit ostrou a bodavou bolest v oblasti žeber či ve stěnách hrudního koše. Jinou příčinou vzniku je tlak či tření pohrudnice na některý z orgánů v blízkosti hrudního koše.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prekordiální záchvat postihuje především děti a mladé lidi

Protože se tento typ bolesti vyskytuje především u dětí, řada rodičů neváhá s návštěvou lékaře. Někteří z nich se mylně domnívají, že jejich dítě prožívá srdeční infarkt. Syndrom prekordiálního záchvatu, někdy také nazývaný jako Texidorův záškub, získal své označení podle místa výskytu – pre značí před, a kordiální značí srdce. Ačkoliv se vyskytuje především u mladších osob, setká se s ním i několik dospělých.

Na vině jsou i psychické problémy

Vzhledem k tomu, že se ostrá a bodavá bolest vyskytuje i bez předchozích spojitostí s nějakými činnostmi (může nastat i v úplném klidu), je velmi obtěžující. Její příčinou mohou být i psychické problémy jedince. Výjimkou není, že se bolest dostavuje během migrény, ataku stresu či při silných pocitech úzkosti či depresi. Ačkoliv se prekordiální záchvat neřadí mezi obtíže vyžadující lékařskou pozornost, vždy je dobré věc zkonzultovat se svým obvodním lékařem (či pediatrem).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bolest je ostrá a bodavá, a ačkoliv trvá pouze několik vteřin, dokáže vás paralyzovat

V některých případech lze totiž tuto „neškodnou“ bolest zaměnit s jinými, které jsou příznakem různých a vážnějších onemocnění. Mezi taková onemocnění se řadí bronchitida, astma, hiátová kýla, žaludeční vředy, zánět slinivky břišní nebo refluxní choroba jícnu. Pokud je po návštěvě lékaře vše v pořádku, můžete při dalším prekordiálním záchvatu postižené místo masírovat do úlevy či se pokusit změnit svoji polohu (například ze stoje se posadit).

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články