Časté vstávání s potřebou dojít si na záchod je problém, který může trápit kohokoliv a v jakémkoliv věku. Důležité je proto najít jeho příčinu, a poté také optimální řešení.
Potíže s častým vstáváním na záchod jsou nepříjemností, která může velmi snadno postihnout osoby každého pohlaví i věku. Ačkoliv si s tímto problémem pravděpodobně nejčastěji spojíme muže po čtyřicítce, nemusí tomu být vůbec tak, a ani mladé ženy či chlapci nemusí být výjimkou. Důležité je tedy především zjistit základní příčinu této obtíže a najít také řešení, které pomůže se s ní vyrovnat, uvedla Nazia Q Bandukwala, DO.
Potíže s častým nočním močením
Noční močení. Jedná se o problém, který může trápit kohokoli. Bohužel jde také o něco, co je pro tělo nezdravé, a to hned z několika základních důvodů. Prvním z nich je přerušení jednotlivých spánkových fází, kterými člověk v průběhu noci prochází. Všechny jsou důležité a při pravidelném narušování některých z nich, může docházet k závažným zdravotním komplikacím.
Dalším problematickým faktorem je poté ono samotné močení, které svědčí o tom, že naše tělo není dokonale uzpůsobeno tomu vydržet v noci bez záchodu, což opět může nasvědčovat potížím s močovým ústrojím. Důvodů, proč k častému nočnímu probouzení pro potřebu „na malou“ dochází, může být však mnohem více a ne všechny jsou tak závažné.
Příliš mnoho tekutin
Dříve, než se začnete strachovat o své zdraví, je důležité zamyslet se nad několika základními faktory. Prvním z nich je to, jak často musíte v noci chodit na záchod, ale také to, zda se tento problém opakuje pravidelně noc co noc, nebo se spíše jedná jenom o občasné nutkání. V případě, že se totiž tato potíž pravidelně neopakuje, může se jednat jednoduše o tekutiny zadržené v močovém měchýři.
V takovém případě to ve zkratce znamená, že jste si před spaním dopřáli více tekutin, než je váš močový měchýř schopný po delší dobu zadržet a výsledkem je, že vás potřeba močení dokonce vzbudí ze spaní. V takovém případě se tedy nemusíte strachovat a stačí pouze omezit večerní příjem tekutin. Zejména co se alkoholu a kofeinových nápojů týče.
Věk má také svůj vliv
Pravdou je, že problematika častého močení se obecně týká spíše starších ročníků. U těchto lidí je to způsobeno tím, že tělo již neprodukuje tolik hormonů, které napomáhají koncentrovat a regulovat moč, a výsledkem je pak častější noční probouzení na záchod. Příčin, proč se u starších lidí objevuje častější močení je však více.
U mužů je tato problematika nejčastěji způsobená zvětšenou prostatou, u žen je na příčině naopak nedostatek hormonu estrogenu po menopauze či dokonce slabší svaly pánevního dna v důsledku porodu či možné dřívější prodělané infekce. V každém případě se však nejedná o nic, co by nebylo normální a co by se nedalo jednoduše řešit.
Vedlejší účinek léčby
Dalším důvodem, proč vás najednou trápí častější noční močení, mohou být také léky. Ať už jste začali brát nové na své obvyklé zdravotní potíže, nebo se momentálně léčíte s nějakou krátkodobou nemocí, vaše tělo může reagovat různými způsoby. Jedním z takových vedlejších účinků je tak také častější noční probouzení v důsledku potřeby na WC.
Pokud se vám něco nezdá a máte pocit, že vás stávající léky omezují, kontaktujte svého lékaře, který se jistě pokusí najít pro vás jinou, lépe vyhovující alternativu, která u vás nebude spouštět nežádoucí vedlejší tělesné reakce. Nikdy však sami nezkoušejte kombinovat více druhů léků nebo si pomoci tak nějak „po domácku“. Mohli byste si totiž způsobit i daleko nepříjemnější potíže než jenom noční močení.
Příčinou je nespavost
Ačkoliv se to může zdát jako ironie, častou příčinou nočního močení mohou být také samotné potíže se spánkem. Když už se totiž vzbudíte, pro tělo je to takový signál, že se má po několikahodinovém „držení“ vyprázdnit. To, že jste několik hodin vůbec spát nemuseli, v takovém případě není důležité. Jednoduše musíte jít.
Pokud vás tedy trápí potíže s nespavostí či dokonce častým nočním probouzením, je na místě si promluvit s lékařem. Problémy se spánkem jsou totiž doslova kapitola sama o sobě a rozhodně se nejedná o nic, co by pro tělo bylo dobré nebo zdravé a při chronickém trvání si můžete způsobit celou řadu závažných zdravotních komplikací.
Možná je také infekce
Pokud jste si tedy již sami vyvrátili možné příčiny jako je věk, nadměrné množství tekutin či další zmiňované, nezůstává vám nic jiného, než pátrat dál. Bohužel ve většině případů se potom jedná o příčiny, které nejsou příliš příjemné a často se nesou ve znamení zdravotních komplikací a potíží.
Jednou z nich je také infekce močových cest nebo některého konkrétního orgánu močového ústrojí. Ta se však projevuje také častějším močením během dne, nepříjemným bolením či pálením během močení, nebo také bolestí v podbřišku či objevením se krvavých stop v moči. Ať už tak postřehnete cokoliv ze zmíněných symptomů, je na místě okamžitá návštěva lékaře, který zjistí přesný problém a zahájí patřičnou léčbu.
Závažnější potíže
V případě, že se vám nepotvrdila ani jedna z výše zmíněných možností, je nejlepší skutečně zvážit konzultaci s lékařem, ne-li rovnou jeho návštěvu v ordinaci či dokonce na pohotovosti. V nejhorších případech se totiž může jednat o nádor močového měchýře, nádor prostaty, intersticiální cystitidu, skryté těhotenství, cukrovku nebo selhání jater.
V každém případě však tyto příčiny mají i své další příznaky, které je dobré si na sobě vysledovat. Přece jenom je fakt, že nikdo vás nezná lépe než vy sami, a především vy sami víte, co je pro vaše tělo normální a běžné a co je spíše skutečnou anomálií. Lékařské vyšetření poté pouze nalezne pravou podstatu problémů a navrhne správné léčení.