Únava a problémy se spánkem čas od času postihnou každého. Pokud však trvají dlouhou dobu, mohou způsobit vážné potíže. Příčiny se však často dají odstranit svépomocí.
Poruchy spánku postihují stále více lidí a jejich následky mohou být velmi vážné. Pokud jste celý den unavení, projděte si níže uvedený seznam možných příčin. Některé z nich jsou naprosto banální a můžete je snadno sami vyřešit. Jak ale upozorňuje lékařka Alana Biggers, M.D., pokud vás nespavost či únava trápí tři měsíce a déle, je vhodné se poradit s lékařem.
Proč se cítíte vyčerpaní
Únava může mít zcela banální příčiny, jako je nedostatek spánku, nachlazení nebo chřipka. Může však být způsobena i nějakým zdravotním problémem. Potíže se spánkem jsou léčitelné, ale pouze po správné diagnóze, proto je důležité co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Objednací lhůty k odborným lékařům jsou obvykle poměrně dlouhé, existuje však několik věcí, které můžete udělat, než se vám dostane odborné pomoci. Zde je 12 možných důvodů, proč jste stále unavení.
1. Nemáte dostatek spánku nebo ho máte dostatek, ale není kvalitní
Je důležité, aby spánek byl klidný a nepřerušovaný, aby mozek mohl projít třemi fázemi spánku bez rychlých očních pohybů (NREM) a jednou fází spánku s rychlými očními pohyby (REM), kdy se vám zdají sny. Pokud někdo trpí nespavostí, mohou mu pomoci léčebné postupy, jako jsou přírodní doplňky, léky a léčba základních onemocnění.
2. Nedostatky ve výživě
Nedostatek živin může vést k extrémní únavě, i když spíte více než 7 hodin. S únavou souvisí nedostatek následujících živin:
- železo
- riboflavin (vitamín B2)
- niacin (vitamín B3)
- kyselina pantotenová (vitamín B5)
- pyridoxin (vitamín B6)
- kyselina listová (vitamín B9)
- vitamín B12
- vitamín D
- vitamín C
- hořčík
3. Stres
Ačkoli je určité množství stresu normální, chronický stres může způsobit únavu a vyčerpání. Kromě toho může chronický stres způsobit strukturální a funkční změny v mozku a vést k chronickému zánětu, který může také způsobit, že se budete cítit více unavení.
4. Zdravotní potíže
Pokud trpíte nevysvětlitelnou, chronickou únavou, navštivte svého lékaře a poraďte se s ním o svých příznacích. Lékař provede vyšetření k vyloučení některých zdravotních stavů, které způsobují únavu, jako je spánková apnoe, hypotyreóza, rakovina, chronický únavový syndrom, roztroušená skleróza, úzkostné poruchy, onemocnění ledvin, deprese, cukrovka a fibromyalgie.
5. Nevhodná strava
Vaše strava má významný vliv na to, jak se cítíte. Abyste si udrželi energii a dodali tělu živiny potřebné pro důležité procesy, je důležité jíst vyváženou stravu bohatou na živiny. Konzumace vysoce zpracovaných potravin s nízkým obsahem základních živin může vést k nedostatku kalorií a živin, což následně může způsobit únavu podobnou podvýživě, kdy nepřijímáte dostatek kalorií. Obdobné účinky má strava s přebytkem cukru.
6. Příliš mnoho kofeinu
Ačkoli vám kofeinové nápoje, jako je káva a energetické nápoje, mohou dočasně dodat energii, jejich nadměrné pití může způsobit, že se druhý den budete cítit více unavení. Příliš mnoho kofeinu totiž zhoršuje kvalitu spánku, což může způsobit pocit nedostatku energie.
7. Nedostatečná hydratace
Správná hydratace je důležitá pro udržení hladiny energie. V důsledku mnoha biochemických reakcí, které v těle každý den probíhají, dochází ke ztrátě vody, kterou je třeba doplnit. K dehydrataci dochází, když člověk nepije dostatek tekutin, aby nahradil vodu ztracenou močí, stolicí, potem a dechem. Dehydratace mimo jiné snižuje hladinu energie a soustředění a negativně ovlivňuje spánkové cykly.
8. Nadváha nebo obezita
Udržování zdravé hmotnosti je pro celkové zdraví zásadní. Obezita je nejen spojena se zvýšeným rizikem mnoha chronických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, srdeční choroby a některé druhy rakoviny, ale může také zvyšovat riziko chronické únavy. Obezita také výrazně zvyšuje riziko obstrukční spánkové apnoe, která je častou příčinou denní únavy.
9-12. Další příčiny únavy
K únavě může vést mnoho dalších stavů. Zde je několik dalších běžných důvodů, proč se můžete cítit unavení:
- Závislost na drogách a alkoholu: Lidé závislí na drogách nebo alkoholu častěji pociťují denní únavu.
- Práce na směny: Práce na více směn může vést k problémům se spánkem a únavě, přičemž příznaky mohou trvat až několik měsíců.
- Sedavý způsob života: Zvýšení fyzické aktivity vám může paradoxně dodat více energie.
- Některé léky: Užívání některých léků, včetně steroidů, léků na krevní tlak a antidepresiv, je spojeno s vedlejšími účinky, jako je nespavost a zvýšená únava.