Slabost, brnění a bolest nohou: Příčinou bývá vyhřezlá ploténka, ale může se jednat také o roztroušenou sklerózu

Slabost nohou možná zažíváte po intenzivním cvičení. Ale také je to závažný příznak, který by vás měl co nejdříve donutit k návštěvě lékaře. Může se za ní skrývat vážná nemoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slabost znamená snížení nebo částečnou ztrátu síly nohou. Pacienti navzdory svým snahám nemohou hýbat svaly dolních končetin. Fyzioterapeut doktor Gregory Minnis říká, že nejčastější příčinou slabosti v nohách bývá intenzivní cvičení a problémy v krevním oběhu. Upozorňuje také, že v některých případech to může být doprovodný příznak závažných neurologických, oběhových a muskuloskeletárních (svalově kosterních) onemocnění.

1. Slabost nohou následkem cvičení

Jestliže jste začali intenzivně cvičit a nejste na trénink zvyklí, dostaví se bolest svalů, třes a napětí. Ve většině případů stačí dva až čtyři dny počkat. Slabost i bolest svalů poleví. Proto pokud začínáte cvičit, vždy začínejte zvolna.

2. Onemocnění tepen

Onemocnění periferních tepen způsobuje problém v oběhovém systému. Důsledkem je snížení průtoku krve do končetin. To způsobí slabost a necitlivost nohou. Často se objevuje také námahová bolest nohou při delší chůzi nebo při chůzi po schodech.

3. Žilní nedostatečnost

Opět se jedná o problém oběhového systému, kdy chlopně v žilách nejsou schopny zcela vracet krev zpátky do oběhu. Žíly se roztahují a zadržují krev v dolních končetinách. Mezi hlavní příznaky patří otok, suchá pokožka, zarudnutí, viditelné křečové žíly a špatně se hojící rány na noze. Pacienty trápí slabost nohou, křeče, bolest v klidu a svědění.

Vyšetření nohy lékařem při slabosti a bolesti iZdroj fotografie: Freepik

4. Periferní neuropatie

O periferní neuropatii hovoříme při poškození nervových drah, které mají za úkol přenášet informace mezi mozkem a tělem. Poškození nervů poznáte podle necitlivosti a mravenčení v postižené končetině, svalové slabosti, přecitlivělosti na dotek a problémů s chůzí.

5. Vyhřezlá ploténka

Při výhřezu meziobratlové ploténky pacienti pociťují nejčastěji bolest zad. K výhřezu může dojít kdekoli v průběhu páteře. Slabostí v nohou se nejčastěji projevuje vyhřezlá ploténka v oblasti bederní páteře. Často se přidává brnění, pálení a bolest v hýždích.

6. Cerebrovaskulární onemocnění

Pod tímto složitým názvem se ukrývá porucha průtoku krve mozkem. Nejčastěji se tak děje následkem nedokrvení nebo krvácení. Nemocný pociťuje slabost na jedné straně těla. Dále se přidává zmatenost, rozmazané vidění, závratě a poruchy rovnováhy. Jedná se o život ohrožující stav, okamžitá lékařská pomoc je nutná.

7. Autoimunitní porucha

Jde o Guilliain-Barrého syndrom, při kterém tělo napadá nervové dráhy. To se projevuje postupnou symetrickou svalovou slabostí, která se šíří od nohou směrem nahoru. Obvykle tuto nemoc doprovází snížené nebo vyhaslé reflexy. V současné době na ni neexistuje lék, dá se pouze zpomalit její postup a mírnit příznaky.

Vyšetření nohou neurologem pomocí neurologického kladívka iZdroj fotografie: Freepik

8. Roztroušená skleróza

Při roztroušené skleróze tělo ničí vlastní nervová vlákna centrálního nervového systému. Postihuje mozek, mozkový kmen, míchu a hlavové nervy. Projevuje se různými příznaky, podle toho, kterou oblast nemoc zasáhla. Patří mezi ně svalová slabost, únava, ztráta paměti, změny chůze, třes a svalové křeče a pokles mozkových funkcí.

9. Útlak míchy

K útlaku míchy může dojít následkem úrazu, abscesu nebo nádoru. Objevuje se bolest zad, brnění a slabost v nohou. V souvislosti s rakovinou se objevuje nejčastěji u rakoviny plic, lymfomu a myelomu a u lidí s metastázami v míše.

Jaké jsou vaše zkušenosti se slabostí v nohou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články