Pampelišková detoxikační kúra je alternativní medicína na řadu zdravotních neduhů. Jak ji správně nasušit a použít? - JakZdravě.cz

Pampelišková detoxikační kúra je alternativní medicína na řadu zdravotních neduhů. Jak ji správně nasušit a použít?

Věděli jste, že pampeliška není pouze plevel? Může vám posloužit také jako léčivá bylina díky svým zdravotním účinkům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Detox a alternativní medicína jsou věci o kterých je už ledasco známo. Víte ale, že takové kořeny pampelišek jsou výborné pro vaše zdraví? Spousta lidí se na tuto rostlinu dívá jako na otravný plevel. A mnozí opravdu vůbec nevědí, kolik vitaminů a minerálů v sobě skrývá a jaké léčivé účinky může mít. Nejenže zlepšuje metabolickou a detoxikační schopnost jater, ale navíc se jedná o výborné diuretikum.
Proč je kořen pampelišky tak oblíbený?

Pampelišky a extrakty z ní mají za sebou dlouhou historii používání, a to nejen na asijském kontinentu, ale také na americkém a evropském. Domorodými Američany byly pampelišky využívány k léčbě otoků, onemocnění ledvin, zažívacích potíží, kožních problémů, a dokonce i pálení žáhy. Také tradiční čínská medicína zná její pozitivní účinky na žaludek a trávicí trakt. Využívána byla i ranými Evropany na cukrovku, vysoké teploty a průjmy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak již bylo řečeno, využití v medicíně si získala díky svému vysokému obsahu vitaminů, zejména A, C a K. Tyto vitaminy, důležité pro naše tělo, jsou v ní zastoupeny v obrovském množství. Jeden šálek pampelišek totiž obsahuje třetinu denní dávky vitaminu C, je v něm celá dávka vitaminu A a několikanásobně převyšuje denní dávku vitaminu K. To všechno přispívá k lepší imunitě, zdravým kostem a pomáhá se srážlivostí krve.

Jak si nasušit kořen pampelišky a jak jej následně použít

Pokud kořeny správně usušíte a i uskladníte, můžete je uchovat až po dobu jednoho roku. Postup není ani nijak složitý. Nejprve kořeny vytrhněte ze země a namočte do vody na pár minut. Dále je omyjte a očistěte od hlíny. Pak je už jen stačí nakrájet na malé kousky a dát sušit do trouby při teplotě 200 °C na zhruba hodinu. Následně je uschovejte do vzduchotěsné nádoby.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejen kořen může být využit. Také listy pampelišek lze zakomponovat do salátů, sendvičů nebo polévek. V dnešní době jsou nejvíce konzumovány čaje z jejich kořenů. Ale lze je také koupit ve formě tabletek či extraktů. Nejlepší a nejdoporučovanější formou je právě extrakt, který se užívá přidáním pár kapek do sklenice s vodou.

Nežádoucí rizika kořenů pampelišek

Pampeliška je jednou z nejméně problematických léčivých bylin. Ale i přesto může některým lidem přinést nežádoucí účinky. Například není mnoho výzkumů o jejím užívání během těhotenství a kojení, proto to ani není doporučováno. Také se jí vyhněte, pokud jste na ni alergičtí. Lidé, kteří trpí alergií na ambrózii, chryzantémy nebo sedmikrásky, bývají často stejně tak alergičtí i na pampelišku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Také může negativně reagovat s antibiotiky, a tím následně snižovat jejich účinnost. Pokud tedy zvažujete užívání pampelišek, je lepší to zkonzultovat se svým lékařem, zejména pokud jste v očekávání nebo alergik. Je rozhodně výhodnější předcházet komplikacím, než je řešit, až když je pozdě.

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů