Jak léčit štítnou žlázu doma? Podpořit její funkci je poměrně snadné, stačí pochopit své tělo

Léčbu některých onemocnění lze podpořit také užíváním vhodně zvolených přírodních prostředků. Ty mají obvykle méně vedlejších účinků než farmakologická léčiva.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hypotyreóza je onemocnění charakterizované nedostatečnou produkcí hormonů štítné žlázy, zejména tyroxinu. Tím jsou narušené všechny metabolické procesy v organismu, na kterých se tyto hormony podílejí. Lékařka Lilah Fran Morris-Wiseman, MD svou lékařskou praxi zaměřila na léčbu endokrinních nemocí. Základem léčení hypotyreózy je náhrada nedostatku tyreoideálních hormonů. Pomoci mohou i přírodní prostředky.

Proč hypotyreóza vzniká

Důvodem snížené produkce hormonů štítné žlázy bývá její autoimunitní onemocnění, chirurgická léčba, ozáření štítné žlázy, vrozená hypotyreóza, zánět štítné žlázy, příliš málo nebo příliš mnoho jódu nebo léky, které hormon štítné žlázy ovlivňují. Na vině může být ale i stres, nesprávná výživa, a z toho pramenící chybějící živiny v organismu.

Přírodní prostředky v léčbě hypotyreózy

Při snížené funkci štítné žlázy lze změnou stravy a užíváním potravinových doplňků zlepšit její stav. Pochopitelně to neznamená zanechat užívání léků předepsaných lékařem. Na přírodní prostředky se lze dívat jako na pomocné, jež jsou alternativou k léčebnému plánu.

Selen

V metabolismu štítné žlázy sehrává podstatnou roli selen. Hashimotova tyreoiditida často snižuje zásobu tohoto prvku v organismu. Jeho doplnění může pomoci vyvážit hladinu tyroxinu. Nejlepší je ovšem poradit se se svým ošetřujícím lékařem, jaké množství selenu je vhodné.

Dieta bez cukru

Cukr a průmyslově zpracované potraviny negativně ovlivňují zánětlivé procesy v těle. Účinek cukru z hlediska hladiny energie je jen krátkodobý. Tím, že ho odstraníte ze své stravy, pomůžete organismu lépe regulovat energetickou hladinu. Prospěje to také pokožce a je zde i reálný přínos pro zdraví štítné žlázy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Snížená činnost štítné žlázy je nepříjemným onemocněním

Vitamín B12

Je-li množství hormonů štítné žlázy snížené, negativně to působí i hladinu vitamínů, což pak ovlivňuje i celkové zdraví člověka. Týká se to zejména vitamínu B12. Proto se oplatí tento vitamín přijímat formou potravinových doplňků nebo i ve stravě. Bohaté jsou na něj luštěniny, chřest, sezamová semena, tuňák, sýry, mléko a vejce.

Probiotika

Snížená funkce štítné žlázy může způsobovat nadměrný růst bakterií v tenkém střevě a vést třeba ke chronickým průjmům. Z tohoto důvodu se vyplatí do stravy zařadit konzumaci probiotik, jež obsahují živé užitečné bakterie, které udrží žaludek a střeva zdravé. Důležité je tedy vsadit na fermentované, tedy zakysané produkty. K těm patří kysané zelí, kombucha, jogurty, kefír.

Bezlepková dieta

Za vyzkoušení stojí i bezlepková dieta, protože někteří jedinci s hypotyreózou, kteří ji drží, se cítí po zdravotní stránce lépe. Nicméně zatím žádný výzkum nepodpořil tvrzení, že by bezlepková dieta byla pro léčbu snížené funkce štítné žlázy účinná.

Jakým způsobem se snažíte podpořit léčbu snížené funkce štítné žlázy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články