Babské rady vyléčí nachlazení raz dva. Ty, jež jsou známé odpradávna + vitamínová bomba, která okamžitě nastartuje imunitu

Už po staletí jsou známé účinné přírodní prostředky pro léčbu nachlazení. Přesto jich někteří nevyužívají a poté je obyčejné nachlazení trápí příliš dlouho.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Běžné nachlazení, projevující se rýmou, bolestí hlavy, krku, kloubů a zvýšenou teplotou, nevyžaduje ve většině případů lékařskou péči. Stačí ho vyležet v klidu domova, vysvětluje lékařka Elaine K. Luo, M.D. Existuje několik domácích prostředků a rad pro rychlejší zotavení.

Základní pravidla léčby nachlazení

Naprostým základem při nachlazení je zůstat doma a odpočívat. Nejen, že nešíříte mikroby mezi dalšími lidmi, ale urychlíte tím léčbu svého nachlazení. Aby mohl imunitní systém efektivně bojovat s patogeny, potřebuje klid a nezabývat se dalšími imunitními reakcemi. Během léčby je dobré dodržet následující pravidla:

 • Pít dostatek tekutin – s vodou se z těla odplavují škodlivé látky.
 • Kontrolovat tělesnou teplotu – tělo potřebuje zvýšenou tělesnou teplotu pro efektivní boj s mikroby. Pokud se tělesné funkce vymknou kontrole a teplota stoupá nad 38°C, než užijete lék, zvolte nejprve fyzikální možnosti snižování teploty (zábaly).
 • Vyvýšená poloha – vložte si pod polštář klín, abyste měli vyvýšenou polohu horní poloviny těla. Usnadní to odtok hlenu a bude se vám lépe dýchat.
 • Zvlhčený vzduch – usnadňuje dýchání a znemožňuje šíření dalších patogenů ve vzduchu.
 • Koupel v epsomské soli – stejně jako zvlhčený vzduch podpoří už sama o sobě teplá koupel dýchání. Přidáním epsomské soli se tělo uvolní a doplní potřebný hořčík.
 • Aromaterapie – některé silice působí na dýchací systém, uvolňují hleny a podporují vykašlávání. Při nachlazení bývá nejvíce využíván eukalyptový nebo tymiánový éterický olej.
 • Návštěva lékaře – jestliže vaše nachlazení trvá bez zlepšení déle než týden nebo se váš stav během pár dní zhoršuje, rozhodně vyhledejte lékaře, aby provedl potřebná vyšetření a nasadil cílenou léčbu (například antibiotika v případě bakteriální infekce).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní prostředky pro léčbu nachlazení

Fungování imunitního systému lze významně podpořit některými běžně dostupnými surovinami. Jsou to především různé druhy ovoce, zeleniny a bylin, ale i jiná jídla.

 • Masokostní vývar – kromě prospěšných živin doplní tělu i potřebné tekutiny, sůl a dodá energii.
 • Fermentované potraviny – přátelské bakterie jsou potřebné pro zdravá střeva, která ovlivňují fungování imunitního systému (jogurt, vodní nebo mléčný kefír, fermentovaná zelenina atd.).
 • Zázvor – výborný hlavně při bolesti v krku. Lze ho konzumovat syrový, připravit z něj čaj, přidat ho do polévky, salátu nebo jiných pokrmů.
 • Česnek a cibule – hlavně česnek je považován za přírodní antibiotikum, ale obojí působí antimikrobiálně. Největší obsah prospěšných látek obsahují v syrové formě.
 • Byliny – některé byliny působí antimikrobiálně. Využívají se zejména echinacea, jitrocel, podběl nebo lípa.
 • Med – je to především sladidlo, ale na rozdíl od rafinovaného cukru obsahuje nepasterizovaný med i zdraví prospěšné látky a jako zdroj cukru doplní potřebnou energii.
 • Antioxidanty – chrání buňky před poškozením a podporují imunitní systém (veškerá zelenina a ovoce).
 • Vitamín C z přirozených zdrojů – silná látka v boji proti nachlazení (bobulovité ovoce, citrusy, listová zelenina, papriky, brokolice nebo kapusta, šípky nebo rakytník aj.)

Vitamínové smoothie

Imunitu podpoříte zejména kombinací více blahodárných surovin dohromady. Jestliže nemáte chuť k jídlu, připravte si smoothie plné prospěšných látek. Rozmixujte dohromady citron a pomeranč bez slupky, kousek zázvoru, trochu bobulovitého ovoce, přidejte lžičku medu, zřeďte trochou vody a popíjejte po douškách. Smoothie můžete snadno obměnit a připravit ho i ze zeleniny a místo vody použít například jogurt nebo čaj.

Jakým způsobem léčíte nachlazení?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Zničehonic se u něj objevila bolest zad. Při vyšetření vyšlo najevo, že má jeden orgán navíc
Události247
Události247
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě
VědaŽivě
Výhody platební brány pays proti konkurenci
adbz
adbz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma