Detoxikace celého těla naprosto přirozeně: Diety a klystýry nejsou potřeba, pomůže spánek a pitný režim

O detoxikaci těla panuje mnoho mylných představ. Přitom odstraňování toxinů dělá tělo dennodenně a samo. Pro větší účinnost ho stačí jenom trochu podpořit.

i Zdroj fotografie: Ka23 13 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Detoxikace je v současné době velmi oblíbený pojem. Znamená to, že máte dodržovat určitou dietu nebo používat speciální přípravky, které zbaví vaše tělo toxinů. Jenže vaše tělo se toxinů dokáže velmi účinně zbavit samo. Je na to od přírody uzpůsobené. Podle dietetičky Amy Richter jsou všechny detoxikační kúry zbytečné, bohatě stačí podpořit tělo v přirozených procesech, kterými odstraňuje škodliviny. Tohoto procesu se účastní játra, ledviny, trávicí systém, kůže a plíce.

Zaměřte se na pitný režim

Aby docházelo k účinnému odstraňování toxinů z těla, je potřeba dostatečný příjem vody. Škodlivé látky pak voda pomáhá odplavit z těla močením, dýcháním nebo pocením. Doporučené denní množství tekutin pro muže je 3,7 litru a 2,7 litru pro ženy. Množství se může lišit v závislosti na stravě, okolní teplotě a míře vaší aktivity. Rozhodně se vyhněte alkoholu, který zatěžuje játra a zaplavuje tělo dalšími toxiny.

Spánek jako podpora pro detox

Během spánku tělo dobíjí baterky, mozek si přerovnává informace a tělo má konečně klid na odstraňování škodlivých látek, které se nahromadily během dne. Mezi tyto odpadky patří protein beta-amyloid, který přispívá ke vzniku Alzheimerovy choroby. Pokud vaše tělo nemá dostatek spánku, nemá dostatek času všechny toxiny v klidu odstranit. Ty se pak hromadí v těle a negativně ovlivňují vaše zdraví.

Ovoce a zelenina laděná do zelené barvy se sklenicí zeleného nápoje používaného pro detoxikaci organismu iZdroj fotografie: Pixabay

Vyřaďte cukr a zpracované potraviny

Cukr a zpracované potraviny způsobují obezitu a chronická onemocnění srdce, rakovinu a cukrovku. Dochází k poškození důležitých orgánů, které provádějí detoxikaci, takže se toxiny v těle začnou hromadit. Aby vaše tělo mohlo dál účinně detoxikovat organismus, musíte konzumovat méně nezdravého jídla a přidat na tom zdravém. Až na vás bude z regálu zase mávat čokoláda, plácněte se přes ruce a kupte si radši ovoce nebo zeleninu.

Antioxidanty – ochrana před poškozením buněk

Aby váš detoxikační systém správně fungoval, musíte udržet všechny důležité orgány bez poškození. V tom pomáhají antioxidanty, které získáte ze stravy, hlavně z ovoce a zeleniny. Antioxidanty chrání buňky vašeho těla před poškozením volnými radikály. Nadprodukce volných radikálů se nazývá oxidační stres. Volné radikály vznikají v těle přirozeně z buněčných procesů, ale tělo je schopné si je samo odstraňovat.

Fotografie ženského břicha s rukama před pupíkem iZdroj fotografie: Freepik

Problém s volnými radikály přichází v případě, když jich je moc. Jejich nadměrné množství vzniká vystavením se škodlivým látkám, jako je tabákový kouř nebo alkohol, ale také strava chudá na potřebné živiny. Ve chvíli, kdy je tělo nestíhá odstranit, volné radikály poškozují buňky a mohou zapříčinit vznik nemocí, jako je demence, nemoci srdce, jater, plic a dokonce některé druhy rakoviny. Strava bohatá na antioxidanty vás před tím ochrání a podpoří přirozené detoxikační procesy v těle.

Pro detox je třeba – míti zdravá střeva

Jezte potraviny bohaté na prebiotika. Prebiotika jsou typ vlákniny, která vyživuje hodné bakterie ve střevě, kterým se říká probiotika. Ta podporují zdraví střev. Buňky ve střevech mají detoxikační a vylučovací systém, takže tělo chrání před škodlivinami. Je nutné udržovat střevní bakteriální rovnováhu, aby nedošlo k oslabení imunity a detoxikace. To by mohlo zvyšovat riziko onemocnění a zánětu.

Fyzická aktivita

Bez ohledu na vaší tělesnou hmotnost je nutné si najít každý den na trochu pohybu. Pravidelné cvičení má mnoho zdravotních přínosů. Posiluje všechny systémy vašeho těla, včetně orgánů a systémů, které potřebujete pro detox. Pohyb pomáhá rozproudit lymfatický systém, díky čemuž posiluje imunitu. Pro správné fungování vašeho těla stačí 150-300 minut týdně rychlé chůze. V případě běhu nebo intenzivního sportu se toto číslo snižuje na polovinu. Obyčejná chůze ale ve většině případů postačí, stačí si z ní udělat návyk.

Jaké doporučené procedury a diety používáte pro detoxikaci?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články