Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev. Vyléčit se sice nedá, její nepříjemné příznaky však jdou potlačit. Nepodceňujte proto časné signály.
Crohnova choroba je typ zánětlivého střevního onemocnění. Jak vysvětluje internista Saurabh Sethi, M.D., jedná se o chronické onemocnění, což znamená, že se s ním budete potýkat po celý život. Jen v Česku se s tímto onemocněním léčí přes 30 000 lidí a jejich počet je stále na vzestupu. Vyléčit se bohužel nedá, ale cílenou léčbou a změnou životního stylu lze její příznaky potlačit. Čím dříve je choroba odhalena, tím větší je šance na normální, aktivní život.
Co je Crohnova choroba
Crohnova choroba se vyznačuje zánětem trávicího traktu. Tento zánět se může objevit v kterékoli části, od úst až po konečník, nejčastěji se však vyskytuje ve střevech. U lidí s Crohnovou chorobou se střídají fáze vzplanutí, kdy má postižený všechny příznaky, a období remise, kdy choroba ustoupí a příznaky nejsou přítomny nebo jsou velmi mírné.
Stále není jasné, co přesně Crohnovu chorobu způsobuje. Jsou ovšem známy jisté rizikové faktory, které se na rozvoji choroby podílejí:
- Genetika: Pokud některý z vašich blízkých příbuzných Crohnovou chorobou trpí, je zvýšené riziko i u vás.
- Kouření: Kouření cigaret výrazně zvyšuje riziko Crohnovy choroby.
- Životní styl: Lidé, kteří se stravují nezdravě, nemají dostatek fyzického pohybu a žijí ve znečištěném prostředí (např. v centrech měst) mají vyšší riziko vzniku Crohnovy choroby.
Časné příznaky Crohnovy choroby
Při Crohnově chorobě napadají zdravé buňky trávicího traktu samy sebe a způsobují zánět. V důsledku toho se u vás pravděpodobně objeví řada příznaků. Mezi časné příznaky Crohnovy choroby patří:
1. Časté křeče
Crohnova choroba způsobuje časté křeče břicha, které mohou trvat i velmi dlouhou dobu. Společně s průjmem se jedná o nejčastější příznak, se kterým lidé vyhledají lékaře.
2. Přetrvávající bolesti břicha
Kromě výše zmíněných křečí v břišní oblasti, se při Crohnově chorobě často vyskytují i vytrvalé bolesti břicha, které mohou mít různou intenzitu.
3. Časté průjmy
Jedním z nejběžnějších příznaků jsou vleklé průjmy. Jak jsme již výše zmínili, většina lidí zamíří do ordinace lékaře právě kvůli průjmu spojenému s bolestmi břicha. Průjmy mohou být trvalé nebo nárazové s přestávkami.
4. Krvavá stolice
Stolice, ať už pevná nebo průjmovitá, může být i krvavá, což většinu lidí vyděsí. Tento příznak však patří mezi ty méně časté.
5. Neúmyslné hubnutí
Jisté procento lidí s Crohnovou chorobou začne hubnout, aniž by se o to nějak snažili a upravili jídelníček či zvýšili pohybovou aktivitu.
S postupujícím onemocněním se můžete začít cítit unavení a dokonce se u vás může objevit anémie. Můžete také pociťovat nevolnost z neustálého podráždění trávicího traktu. Kromě toho můžete začít pociťovat příznaky mimo trávicí trakt. Mezi tyto příznaky patří např.:
- bolest očí
- horečka
- zánět a bolest kloubů
- červené kožní vyrážky a boule
- vředy v ústech
Včasná diagnóza je důležitá, aby se zabránilo trvalému poškození střev. Pokud se u vás tyto příznaky objevují, obzvláště pokud se ve vaší rodině Crohnova choroba vyskytla, měli byste požádat svého lékaře o vyšetření.