Podle jakých příznaků je možné poznat, že trpíte cukrovkou? Pamatujte si, že je to hlavně žízeň a časté močení

Cukrovka je civilizační nemocí a jen u nás ohrožuje každého desátého člověka. Specialista na léčbu diabetu Alan Carter, Pharm.D. pacienty nabádá, aby si všímali včasných příznaků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Diabetes mellitus neboli cukrovka je závažným autoimunitním onemocněním. Projevuje se poruchou metabolismu sacharidů. Existují dva základní typy – diabetes I. typu (absolutní nedostatek inzulinu) a diabetes II. typu (relativní nedostatek inzulinu). Zatímco cukrovka I. typu postihuje především mladou generaci, cukrovka II. typu se vyskytuje nejčastěji u dospělých nad 40 let.

Jak se diabetes mellitus projevuje

Cukrovka se v raném stádiu prakticky nijak tělesně neprojevuje. U diabetu I. typu může trvat až několik let, než je zničeno více než 80 % všech B buněk a slinivka ztratí schopnost zabezpečit dostatečnou tvorbu inzulinu. Organismus neléčeného diabetika trpí nedostatkem energie v buňkách.

Tu proto nahrazuje rozkladem tuků. Přitom jako odpadní látky vznikají ketolátky, např. aceton. Současně tělo ztrácí hodně vody. Ledviny nejsou schopné molekuly glukózy v sobě udržet a propouští je do moči. Platí pravidlo – čím vyšší je obsah cukru v krvi, tím větší je množství vyprodukované moči.

iZdroj fotografie: Pixabay
Těžší případy cukrovky je třeba léčit inzulinem

Jaké jsou typické příznaky cukrovky

Každý neléčený diabetik se potýká s vysokou hladinou krevního cukru. Tu ovšem lze změřit jen pomocí glukometru. Pokud ho nevlastníte a nechodíte na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři, tak vás na možnost onemocnění cukrovkou mohou upozornit i další příznaky. Je to především velká žízeň, únava, hubnutí, časté a vydatné močení. Přidat se může také porucha vědomí v případě, kdy je glykémie velmi vysoká.

Jak se cukrovka diagnostikuje

K diagnóze diabetes mellitus se provádí orální glukózový toleranční test glykémie na lačno a po dvou hodinách. Obvykle se podává roztok se 75 g glukózy. Pokud je glykémie na lačno vyšší než 7 mmol/l a po dvou hodinách vyšší než 11 mmol/l, tak se může jednat o projev cukrovky. Léčbu pak nastavuje diabetolog, v jehož péči diabetik bude už po zbytek svého života.

Jaké jsou vaše zkušenosti s příznaky cukrovky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články