Neignorujte těchto 7 příznaků hormonální nerovnováhy. Při pozdním podchycení mohou mít na tělo závažný vliv

Hormony hrají velkou roli v celkovém zdravotním stavu. Pokud nejsou hladiny hormonů v rovnováze, může se to projevovat mnoha různými způsoby. Toto je šest nejčastějších z nich.

hormonální nerovnováha i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hormony, které jsou produkovány v endokrinních žlázách, se šíří krevním řečištěm a říkají tkáním a orgánům, co mají dělat. Pomáhají řídit mnoho hlavních procesů v těle, včetně metabolismu a reprodukce. Při hormonální nerovnováze máte určitého hormonu mnoho nebo příliš málo. Endokrinoložka Marina Basina, M.D. upozorňuje, že i drobné změny mohou mít závažné účinky na celé vaše tělo.

Hormonální změny

Představte si hormony jako recept na dort. Příliš mnoho nebo příliš málo jedné složky ovlivňuje výsledný produkt. Hladiny některých hormonů v průběhu života kolísají a mohou být jen důsledkem přirozeného stárnutí. K jiným změnám však dochází, když se vaše žlázy s vnitřní sekrecí spletou a udělají v receptu chybu.

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha často vede ke hněvu, frustracím a podivným emocím bez zjevného důvodu, protože hormony hrají klíčovou roli ve zdraví, ovlivňují plodnost i náladu. K narušení hormonální rovnováhy může dojít v perimenopauze, pubertě a menopauze, ale též v důsledku nesprávných životních návyků, v době těhotenství, během užívání antikoncepčních pilulek, menstruačního cyklu a stresu. 

Hormonální nerovnováha a výkyvy nálad, které způsobuje, negativně ovlivňují i lidi v okolí, proto byste měli poznat její časné příznaky a včas ji také diagnostikovat. Toto je šest nejčastějších symptomů:

1) Neustálý hlad

Hormonální nerovnováha často vede k přibývání na váze a chuti na jídlo, zejména na sladké, což je důsledek vysoké hladiny hormonu ghrelinu, který stimuluje chuť k jídlu.

2) Výkyvy nálad

Hormonální nerovnováha často vede k výkyvům nálad a pocitům hněvu, smutku, ale i štěstí z banálních důvodů. Výkyvy nálad se mohou objevit také během menstruačního cyklu a menopauzy, ale nejsou tak intenzivní. Progesteron je hormonem štěstí, který se rychleji snižuje, estrogen vede k menopauze.

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Únava

Neustálá únava často vede k pocitům vyčerpání, a to v důsledku vyšší hladiny kortizolu. Tento hormon je zodpovědný za stres.

4) Stálý přírůstek hmotnosti

Pokud pravidelně cvičíte, a přesto přibíráte na váze, můžete trpět hormonální nerovnováhou. Pokud jsou hormony v normě, úbytek hmotnosti diktuje metabolismus. Avšak v případě, že hormony nejsou regulovány, tělo nemůže správně spalovat kalorie a stává se vůči hubnutí odolným. V takovém případě přibývá nejvíce tuku v oblasti břicha, protože tělo zadržuje kortizol a estrogen.

5) Ztráta libida

Hormonální nerovnováha snižuje sexuální apetit, protože rozhodující hormony pro ženské libido, estrogen, testosteron a štítná žláza, jsou v nerovnováze. Navíc se může ke sníženému sexuálnímu pudu ještě méně zvlhčovat poševní sliznice, což činí pohlavní styk nepříjemným a bolestivým.

6) Nespavost

Potíže se spánkem jsou v případě hormonální nerovnováhy běžné, zejména během menopauzy a po ní, mezi 2. a 4. hodinou ranní.

7) Padání vlasů

Může mít mnoho dalších příčin – od přílišné péče, přes chronický stres, až k nedostatku železa. Tak či tak, pokud vlasy začínají řídnout, v umyvadle nebo v kartáči nacházíte celé chomáče, začněte problém řešit a pokuste se najít konkrétní spouštěč.

Jaké další příznaky byste na náš seznam přidali?


Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články