Příznaky zánětu se mohou u různých osob lišit. Kromě klasického zarudnutí či horečky a bolestivosti mohou mít symptomy i mnohem nenápadnější podobu.
Záněty se vyskytují u každého, ať už si to uvědomujete nebo ne. Váš imunitní systém vytváří zánět, aby chránil tělo před infekcí, zraněním nebo nemocí. Jak však vysvětluje Vincent J. Tavella DVM, MPH při autoimunitních onemocněních, jako jsou některé typy artritidy a zánětlivá střevní onemocnění, váš imunitní systém napadá zdravé buňky. Zánět může vyvolat také například strava, cvičení (nebo jeho nedostatek), léky, dehydratace, znečištění, kouření, stres, alkohol a obezita.
Co je to zánět?
K zánětu dochází, když obranné mechanismy vašeho těla spustí reakci na hrozbu. Tato zánětlivá reakce pomáhá bojovat proti infekcím, pohmožděninám a toxinům a způsobuje uvolňování protilátek a proteinů ve snaze uzdravit tělo. Do poraněné nebo infikované oblasti se také zvýší průtok krve. V případě akutního zánětu může imunitní reakce organismu trvat několik dní, zatímco probíhá hojení. Záněty lze rozdělit na akutní a chronické.
Akutní zánět
Akutní zánět netrvá dlouho, ale může se stát závažným. Může trvat několik dní až několik týdnů a po zahojení ustupuje. Akutní zánět může zahrnovat následující stavy: akutní bronchitida, zánět slepého střeva, řezné rány nebo škrábance na kůži, dermatitida, zarostlý nehet, infekční meningitida, bolest v krku, zánět vedlejších nosních dutin a angína. Tento problém může způsobit také cvičení s vysokou intenzitou a zranění.
Chronický zánět
Chronický zánět vzniká, když se tělo nedokáže uzdravit a imunitní systém nedokáže bojovat se zdrojem zánětu. Mezi běžné stavy způsobené tímto typem zánětu patří poruchy trávení, hepatitida, puchýře, artritida, parodontitida, sinusitida a tuberkulóza.
7 příznaků skrytého zánětu
Může se stát, že v těle probíhá chronický zánět, a vy o něm nemáte ani tušení. Toto je sedm častých příznaků, kterými se projevuje a způsoby, jak s ním bojovat.
1. Mozková mlha
Mozková mlha označuje několik příznaků, jako je letargie, potíže se soustředěním, špatná paměť a pomalejší myšlení, které mohou způsobit poruchy kognitivních funkcí.
Léčba
Několik studií prokázalo, že luteolin, flavonoidní typ flavonu, může pomáhat chránit mozek tím, že snižuje zánět, posiluje antioxidanty a zlepšuje paměť. Můžete užívat doplňky stravy nebo jíst potraviny bohaté na luteolin, například čekanku, sladkou zelenou papriku, zelené feferonky, čekanku, celer, citron, dýni a červený listový salát.
2. Chronická únava
Zánět může způsobovat mnoho zdravotních problémů, ale nedávno lékařská komunita objevila souvislost mezi chronickou únavou, depresí a zánětem.
Léčba
Protože příčinou únavy je zánět, je důležité podívat se na svůj životní styl a zjistit, kde byste se mohli zlepšit. Více pohybu, zdravá strava a správný spánek mohou zvýšit vaši energetickou hladinu. Vyzkoušejte doplňky stravy na posílení imunity, jako je například kurkumin, rybí olej, zázvor a spirulina.
3. Žaludeční potíže
Pokud máte chronické žaludeční potíže, můžete mít chronický zánět. Nadýmání, průjem, plynatost a bolest břicha mohou naznačovat vážnější problém.
Léčba
Pravděpodobně vám pomůže omezení alkoholu a léků proti bolesti a změna stravy a pohybu.
4. Deprese
Nedávný výzkum ukázal, že deprese a chronický zánět mohou mít společného více, než jste si asi mysleli.
Léčba
Dostatek slunečního svitu, nízká hladina stresu, zdravá strava, cvičení, dostatek spánku a relaxační techniky mohou pomoci snížit zánět a zmírnit příznaky deprese.
5. Oteklé klouby a bolesti svalů
Běžným příznakem artritidy jsou oteklé nebo bolestivé klouby. Většina lidí pociťuje bolest rukou, zápěstí, chodidel, kotníků a kolen.
Léčba
V takovém případě je nejlepší navštívit lékaře, aby mohl vyloučit jiné onemocnění. Úlevu mohou přinést i některé doplňky stravy a vitamíny.
6. Viscerální tuk
Lékařská fakulta Washingtonské univerzity zjistila, že hromadění tuku kolem orgánů, známé také jako viscerální tuk, vede k zánětům.
Léčba
V tomto případě náprava znamená hodně pohybu a stravu plnou čerstvého ovoce, zeleniny, ořechů, obilovin, semínek a libového masa.
7. Kožní problémy
Kůže je nejnápadnějším místem, kde se projevují otoky nebo podobné reakce. Kožní problémy mohou také ukazovat na autoimunitní poruchu nebo alergickou reakci.
Léčba
Pokud zarudnutí, otok nebo svědění samy nezmizí, měli byste navštívit dermatologa. Kortizonové a další krémy mohou pomoci zmírnit zánět a svědění. Změny životního stylu, jako je cvičení, zdravá strava a snížení stresu, vám mohou pomoci zvládnout příznaky spojené s kožními problémy.