Paraziti, jak už název napovídá, žijí na úkor svého hostitele. Ubírají mu živiny a životní sílu. Léčba není tak složitá, jako včas odhalit, že máte v břiše nezvané hosty.
Nakazit se parazity není zas tak složité. Nejčastěji se do těla dostanou kontaminovaným jídlem nebo vodou, kousnutím hmyzem nebo sexuálním kontaktem s infikovanou osobou. Způsob přenosu se liší u různých parazitů. Stejně tak se liší jejich velikost – od drobných prvoků až po velké červy, které uvidíte pouhým okem. Cynthia Taylor Chavoustie, lékařská asistentka zaměřená na urgentní péči, říká, že pokud jste se parazity nakazili, poznáte to snadno. Způsobí vám v těle velkou škálu potíží.
Příznaky nakažení parazity
Paraziti žijí na úkor vás, takže budete mít stále hlad a nebudete moci přibrat. Jiní parazité se živí červenými krvinkami a způsobí anémii. V případě nakladených vajíček v podkoží vás bude trápit svědění, podrážděnost a nespavost. Někdy příznaky mohou sedět na jiná onemocnění, která se ale vyloučí diagnózou a zůstanou dál zdánlivě záhadná.
Nejčastější příznaky, které ukazují na přítomnost parazitů, jsou změny ve stolici (zácpa, průjem, plynatost, dráždivý tračník). Nevysvětlitelná vyrážka nebo podráždění kůže a neustálé vyčerpání a únava jsou také důvodem k vyšetření. Dále se mohou objevit bolesti svalů a kloubů, neustálý hlad i po jídle a anémie z nedostatku železa. Pokud jste v minulosti cestovali do zahraničí nebo prodělali otravu jídlem, sdělte to svému lékaři. Pravděpodobně jste se nakazili parazity.
Kdy k lékaři
K lékaři je dobré zajít i s nespecifickými příznaky, které jsou zmíněné výše. K urychlené návštěvě doktora by vás ale měly dovést následující příznaky:
- krev ve stolici
- časté zvracení
- zvýšená teplota
- nevolnost a dehydratace
- ztráta váhy bez důvodu
- průjem, bolest žaludku a nevolnost trvající více než dva týdny
- červená a svědivá vyrážka
Jak se diagnostikují paraziti
U lékaře vás čeká vyšetření a důkladná anamnéza, kdy se lékař bude vyptávat na vaše potíže. Důležité je zmínit, zda jste necestovali do zahraničí či neprodělali otravu jídlem. Také bude nutné vyšetření stolice na přítomnost parazitů a provedení krevních testů na protilátky, které tělo produkuje ve snaze se parazitům bránit. V některých případech lze pro odhalení parazitů použít rentgen, CT nebo magnetickou rezonanci.
Jak se nenakazit parazity
Ochranou před nákazou parazity je pravidelné a pečlivé mytí rukou mýdlem a vodou po toaletě a před přípravou nebo konzumací jídla. Dále je dobré vyhýbat se syrovému masu (včetně ryb) a veškeré maso pořádně uvařit, případně nechat v mrazáku 24 hodin. Ovoce a zeleninu před konzumací pečlivě myjte nebo oloupejte.
Nejezte jídlo, které vám spadlo na zem, případně ho důkladně omyjte. Pokud cestujete do zahraničí, dbejte na kvalitu vody, kterou pijete nebo používáte pro vaření. Pokud si nejste jistí zdrojem, vodu převařte, případně přefiltrujte. Na správnou hygienu při přípravě masa se zaměřte i doma. Nedopouštíte se náhodou některých chyb, které mohou vést ke zvýšenému riziku onemocnění?