Příznaky nedostatku vitamínu D v těle |JakZdravě.cz

Nedostatek vitamínu D může vést k artritidě, obezitě i střevním problémům. Prvotní signály muži i ženy často ignorují

Nedostatek vitamínu D vám může způsobit různé zdravotní potíže. V těle plní velmi důležitou funkci pro správné zdraví kostí a imunitního systému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamín D je pro tělo nesmírně důležitý a má vliv na fungování celého lidského organismu. Tělo si dokáže vyprodukovat vitamín D z cholesterolu, ale pouze v případě, že jste vystaveni slunečnímu záření po dostatečně dlouhou dobu. Doplnit ho můžete i pravidelnou konzumací ryb nebo mléčných výrobků, ale ani ze stravy není možné získat potřebnou denní dávku vitamínu D. Ta je asi 600–800 IU, někteří odborníci doporučují i větší množství.  Lisa Hodgson, RDN, CDN, CDCES, FADCES uvedla seznam příznaků, které se vyplatí nepodceňovat.
1. Únava a ospalost

Jednou z příčin nedostatku vitamínu D může být únava. Velmi často je tato příčina přehlížena, ale studie jednoznačně prokázaly, že nízká hladina “déčka“ v krvi může způsobit únavu a má negativní vliv na kvalitu života. Minimální množství v krvi je 20ng/ml. Doplnění vitamínu D vám dodá dostatek energie a zbaví vás únavy.


iZdroj fotografie: Pexels

2. Deprese v zimním období

Další známkou nedostatku vitamínu D je deprese. Bylo zjištěno, že lidé s depresí mají nízké hladiny vitamínu D v krvi. Ve většině případů se ale došlo k závěru, že se jedná o sezonní depresi v zimním období, která má spojitost s nedostatkem slunce, kdy si tělo nedokáže vyprodukovat vitamín D samo.

3. Bolest zad a kostí

Vitamín D je jednou z hlavních složek, která dokáže udržet zdravé kosti. Zlepšuje vstřebávání vápníku v těle. Bolest zad v dolní části a bolest kostí může zapříčinit právě nízká hladina tohoto vitamínu v těle. Studie prokázaly, že u 98 % lidí s bolestmi zad byl příčinou právě nedostatek vitamínu D. Lidé s artritidou, chronickou bolestí zad a svalů ve většině případů také trpí jeho nedostatkem.


iZdroj fotografie: Pexels

4. Řídnutí kostí

Hlavní funkcí vitamínu D je pomoc tělu vstřebávat vápník. Mnoho starších lidí trpí úbytkem kostní hmoty, která má za příčinu nedostatek vápníku a minerálů. Zvyšuje se tak riziko zlomenin, a to zejména u žen. Přiměřeným příjmem vitamínu D a jeho doplňováním udržíte zdraví svých kostí a eliminujete riziko zlomenin.

5. Zdlouhavé hojení ran

Pomalé hojení škrábanců, zranění nebo pooperačních ran může být také známkou nedostatku “déčka“. Bylo zjištěno, že vitamín D podporuje produkci látek, které jsou klíčové pro tvorbu kožní tkáně při hojení ran. Dále také hraje hlavní roli při zánětech a v boji proti infekcím a urychluje i jejich léčbu.


iZdroj fotografie: Pexels

6. Vypadávání vlasů

I vypadávání vlasů může zapříčinit nedostatek vitamínu D. Většinou bývá připisováno stresu, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí. Pro zdravé vlasy a jejich růst je důležité doplňovat různé vitamíny a minerály, a abyste předešli jejich vypadávání, doplňujte vitamín D pravidelně.

7. Špatný imunitní systém

Další velmi důležitou rolí, kterou plní vitamín D v lidském organismu, je podpora imunitního systému v boji proti virům a bakteriím a při předcházení nemocem. “Déčko“ úzce spolupracuje s buňkami, které jsou zodpovědné za boj s infekcemi. Při dávce až 4000 IU denně můžete značně snížit riziko infekce dýchacích cest,


iZdroj fotografie: Pexels

8. Chronická bolest svalů

U bolesti svalů je velmi těžké najít příčinu. Může to být následek úrazu, namožení po cvičení, ale pokud je bolest bez zjevné příčiny, pravděpodobně se jedná právě o nedostatek vitamínu D. Velmi často právě jeho nedostatek způsobuje chronickou bolest svalů.

Nízkou hladinu vitamínu D lze velmi rychle napravit. V lékárnách je dostupné velké množství preparátů a výživových doplňků, které vám s tím pomohou, a vaše tělo bude schopné předcházet zdravotním problémům spojených s jeho nedostatkem. Doplnit ho lze i přidáním ryb a mléčných výrobků do jídelníčku a v letních měsících co nejdelším pobytem na sluníčku.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby