Veškeré problémy týkající se srdce mají jasné varovné příznaky. Ne vždy však existuje jednoznačný alarmující stav, po kterém následuje zhroucení.
Některé příznaky srdeční slabosti se objevují úplně jinde než na hrudi, a pokud si nejste jisti stavem svého srdce, nechte si ho určitě zkontrolovat. To platí zejména tehdy, je-li vám 60 a více let, jste obézní nebo máte cukrovku, vysoký krevní tlak či zvýšený cholesterol. Čím více rizikových faktorů pozorujete, tím spíš byste se měli obávat všeho, co by se srdcem mohlo souviset. Poradíme vám, na jaké příznaky se zaměřit v první řadě.
Bolest na hrudi je známým příznakem
Nejčastější známkou srdečního nebezpečí je nepohodlí na hrudi. Pokud máte zablokovanou tepnu nebo infarkt, můžete cítit svíravou úzkost, případně tlak. Lidem občas připadá, jako by jim na hrudníku někdo seděl, jiní říkají, že je štípe nebo pálí hrudník. Pocit trvá několik minut a vyskytuje se většinou při fyzické námaze. Kromě této bolesti se srdce může přihlásit nevolnostmi, poruchou trávení nebo pálením žáhy a bolestí žaludku.
Příznaky samozřejmě hned nemusí znamenat problémy se srdcem, důležité je však nechat se vyšetřit a jednoznačně potvrdit nebo vyvrátit tuto možnost. Klasickým příznakem je také bolest, která se šíří po levé straně těla. Většinou od hrudníku směrem do paže. Onemocnění srdce mohou značit také závratě. Pokud vás k tomu trápí ještě dušnost, zpozorněte. A jestliže vás bolí na hrudníku a bolest se šíří vzhůru do krku, určitě si rovnou zavolejte záchranku. Může jít o infarkt nebo podobné vážné onemocnění.
Snadno se vyčerpáte
V případě, že se snadno vyčerpáte, ačkoli děláte stejné věci jako dřív, poraďte se se svým lékařem. Extrémní vyčerpání nebo nevysvětlitelná slabost trvající několik dní a déle může být totiž také příznakem srdečního onemocnění. Platí to zejména u něžného pohlaví. Dále by vás mělo na nemoci srdce upozornit nezvykle hlasité chrápání a vynechávání dechu ve spánku. Může jít jen o spánkové apnoe, je však dobré nechat vysvětlení na specialistovi. Stejně tak vás může na problémy upozornit studený pot.
Pokud se potíte a máte i další příznaky, podezření na potíže se srdcem je poměrně vysoké. Srdeční selhání může přijít také po dlouhodobém kašli s bílým nebo růžovým hlenem. Jestliže máte byť jen minimální podezření, navštivte svého lékaře. Pozor si dejte také na otékání nohou a zvyšte svou pozornost v případě, že je váš srdeční rytmus nepravidelný. Ve většině případů je to způsobeno něčím, co se dá napravit, ale může jít i o závažné onemocnění, a rozhodně není bezpečné to podceňovat. I zbytečná kontrola je 1000krát lepší než žádná.