Proč lidé nejčastěji umírají ve spánku? Smrt, která přichází znenadání u všech věkových skupin, může být útěchou, ale i velkým strašákem

Asi každý člověk by si přál odejít ze světa při spánku, kdy nic nepociťuje a je v naprostém klidu. Jaké jsou ale nejčastější příčiny úmrtí při spaní?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jelikož spánek zabírá až třetinu našeho života, není divu, že mnoho lidí při něm umírá. Je ale veliký rozdíl, jestli je jedinec mladý a zdravý, nebo pokud daná osoba podlehla poslednímu stádiu smrtelné nemoci. Problémem je, že mladším věkovým kategoriím, jež zesnuly při spánku, se věnuje velice málo pozornosti. Příčina smrti je přitom mnohdy nejasná. V úmrtních listech to zastřešuje například pojem „kardiorespirační selhání“. Kde je ale pravda?

Spánkové trauma a externí příčiny

V nočních hodinách dochází zejména k většímu množství vražd. To ovšem problém neřeší. Dostáváme se tak k dalším vnějším okolnostem, jako je například zemětřesení. Pokud se dostane větší množství oxidu uhelnatého do vaší ložnice, může to mít katastrofální důsledky. Také všem známé prášky na spaní a bolest, sedativa či opioidy mohou zvýšit riziko úmrtí nebo negativně působit na dýchání. Nejhorší je jejich nadměrné užívání či kombinace s alkoholem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spánková srdeční selhání

Správná funkce srdce může být během spánku narušena zejména rychlým pohybem očí, který může poškodit náš systém. Dále může mít fatální důsledky arytmie, což je porucha srdečního rytmu. Patří sem také asystolie, což je stav, kdy srdce nevykazuje žádnou elektrickou aktivitu, na které je závislé. Nejznámější srdeční disfunkcí je však infarkt, při kterém kvůli zástavě přísunu okysličené krve do srdce odumírá srdeční tkáň.

Spánková respirační selhání

Pro srdce je správná funkce plic nesmírně důležitá, protože jeden bez druhého nemůže fungovat. Pokud dojde k úplnému selhání, může to vést až k smrti. Plíce jsou zodpovědné za výměnu kyslíku a oxidu uhličitého s okolním prostředím. Jestliže nefungují správně, může dojít k narušení acidobazické rovnováhy těla. K respiračnímu selhání dochází v důsledku zápalu plic, rakoviny plic, plicní embolie či plicní fibrózy. Existují dokonce vrozené poruchy, jako je syndrom centrální hypoventilace, kdy kojenec nedokáže ve spánku správně dýchat. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možné příčiny

Jsou zde i méně časté příčiny smrti jako porucha spánkového chování. Ta může vést k pádu z postele a poranění hlavy, což vyvolá následné vnitřní krvácení. Existuje také termín „pseudo-sebevražda“, což je označení pro ty, kteří při náměsíčnosti spáchali sebevraždu. Náměsíčnost se nedá ovládat a může vést k nebezpečným situacím, včetně vypadnutí z oken ve vyšších patrech. Pokud tedy máte se spánkem potíže, měli byste je konzultovat s odborníkem.

Zdroj: Very Well Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články