Teplým a huňatým pyžamům odzvonil konec. Nedoporučují se nosit ani v zimě

Teplá pyžama patří mezi hit, který si oblíbili lidé na celém světě. Podle nejnovějších poznatků je však nošení takového pyžama nezdravé, a to dokonce i v zimě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máme tu podzim a jsme zase o krůček blíže k zimě s jejími kouzly, ale i starostmi. Mnoho lidí se už teď děsí studených nocí a připravuje teplé deky, nebo naopak nadšenci těchto období už s nedočkavostí čekají na svůj čas. Čas, kdy vytáhnou v létě nenošené teplé ponožky, huňaté povlečení, a také tlustá hřejivá pyžama. Ty jsou však pro lidi mnohem více škodlivá, než se na první pohled může zdát. Proč tomu tak je a proč bychom se tohoto nočního oblečení měli raději vzdát?

Špatná zpráva pro teplá a huňatá pyžama

Podzim nám započal, a s ním také nepříjemné sychravé počasí, chladné dny a období nemocí, se kterými se pojí také teplá postel a nechuť ji opustit. Mnoho lidí vytahuje zateplené deky, povlečení, tlusté ponožky, ale i huňatá pyžama, do kterých je přímo radost se zabalit. Ty pak totiž hezky hřejí celou noc a člověk má pocit, jakoby snad spal v náručí hebkého medvídka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Špatnou zprávou pro milovníky tohoto nočního oblečení je však to, že nedávné studie prokázaly výraznou škodlivost takového spaní. Možná si teď řeknete, co by na teplém a měkkém pyžamu mohlo být zlého? Odpovědí je, že mnohem víc, než se na první pohled zdá. Proč se tedy takovému nočnímu oblečení vyhnout, a to i když venku řádí krutá zima?

Narušuje se tak kvalita spánku

Spánek v teplém pyžamu se na první pohled zdá přímo dokonalý, opak je však pravdou. Zásadou totiž je, že něco takového pro tělo není vůbec přirozené, a zabraňuje se tak dýchání pokožky i přísunu čerstvého vzduchu přímo k tělu. To může způsobit neklidné noci, protože tělo musí neustále regulovat teplotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může se stát, že se v noci nadměrně potíte, chvíli vám je příliš teplo, poté zase třeba zima, a tím dochází k rušení spánku jako takového, anebo dokonce k jeho přerušování vlivem nočního probouzení. Řešením je tedy tenké pyžamo z prodyšného materiálu, jako je bavlna nebo len, nebo také nahé spaní či spánek ve spodním prádle, kdy na zahřátí používáte pouze přikrývku nebo své vlastní tělo, kterému je to takto mnohem víc přirozené.

Pyžamo způsobuje podráždění pokožky

Další nevýhodou, kterou už jsme trochu nastínili, je také neprodyšnost tohoto druhu oblečení. Huňatá pyžama jsou totiž často vyrobena z pevných a hustě tkaných materiálů, které tělo doslova obalí a nedovolí pokožce pohodlně dýchat. Proto se pak člověk také mnohem více potí – a kombinace potu a neprodyšnosti vytváří takzvaný efekt zapaření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přitom je pokožka nucena absorbovat veškerý pot zpět. Tím dochází k ucpání pórů, ale především k podráždění pokožky. Ta je důsledkem toho zarudlá, svědivá, posetá pupínky, v horších případech dokonce ekzémem či jinými nepříjemnými kožními jevy, jako jsou plísně a kožní infekce. Obzvláště pro alergiky se tak doporučuje takové prádlo obměnit nebo vyzkoušet odhalené spaní.

Podporuje také vznik infekcí

Dalším z důsledků spaní v teplém pyžamu může být také rozvoj nepříjemných infekcí všeho druhu. Pokožka, která nedýchá, je totiž obecně více citlivá, zvláště pokud již na těle máte nějaké bakterie. Pro ty je pak takové prostředí hotovým rájem a v teple, ve tmě a bez přísunu čerstvého vzduchu se budou množit šíleným tempem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ani si to nestihnete uvědomit a překvapí vás nezvaný host v podobě šikovně rozvinuté infekce. Tou mohou být například nepříjemné záněty intimních partií, plísně či vřídky na nohou, ale i celá řada nejrůznějších infekčních nemocí. Opět tak platí, že je lepší takové hezoučké měkké pyžámko odložit a raději spát v něčem prodyšném a lehkém.

Zvyšuje se riziko reprodukčních potíží

Jedním ze skutečně zásadních a nebezpečných rizik spaní v teplém pyžamu je možnost narušení přirozené lidské reprodukce, zejména u mužů. Je totiž dokázáno, že nadměrná teplota v oblasti intimních partií způsobuje špatnou kvalitu, nebo dokonce naprosté poškození spermií či jejich tvorby. Pokud si tedy muž dá na noc upnuté boxerky či teplé pyžamo, pravděpodobně se bude jeho nádobíčko přehřívat, a s tím také kazit jeho potenciál pro potomstvo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také u žen se nejedná jen tak o ledasco a spaní hezky v teplém pyžamu může způsobit (jak je zmíněno výše) řadu nepříjemných intimních zánětů či infekcí, které však mohou mít velmi nehezkou dohru. V některých případech totiž může vše dojít i do fáze, kdy tyto intimní záněty způsobí trvalé poškození rozmnožovacího ústrojí, a tím také neplodnost nebo výrazné problémy ve snaze o početí.

Zdroj: Brighside, Woolroom

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr